MetaMask Nedir? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır?

Başlangıç Seviyesi
MetaMask Nedir? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır?

Kripto para cüzdanları arasında en çok bilinen, hiç kuşku yok ki MetaMask. MetaMask kripto para cüzdanı, temelde, merkeziyetsiz uygulamalara erişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor ki bu uygulamalara erişim birçok kullanıcıya zor geliyor.

Bu makalemizde MetaMask nedir ve MetaMask cüzdanı nasıl açılır sorularına cevap vereceğiz. 

MetaMask nedir?

MetaMask, en basit tanımıyla, bir Ethereum (ETH) cüzdanıdır. Bir internet tarayıcısı uzantısı olarak çalışır ve herhangi bir tarayıcı eklentisi gibi basitçe kurulabilir. Kullanıcılar, MetaMask kurup bir hesap açtıktan sonra cüzdanlarında Ether ve diğer tüm ERC-20 tokenlarını saklayabilir. Aynı zamanda MetaMask üzerinden istedikleri Ethereum adresine kripto para gönderebilirler.

MetaMask ile kullanıcılar, Ethereum blok zinciri tabanlı merkeziyetsiz uygulamalara giriş yapabilir. Bu uygulamalardaki tüm ERC-20 token işlemlerini de MetaMask üzerinden gerçekleştirebilirler. 

MetaMask nasıl kuruldu?

MetaMask, ConsenSys yazılım şirketi tarafından 2016’da yaratıldı. 2019’a kadar MetaMask yalnızca bilgisayarlarda kullanılabilen bir kripto para cüzdanı uygulamasıydı. Ethereum blok zincirine ilginin artmasıyla MetaMask’ın bir mobil uygulama da geliştirmesine yönelik talep oluştu. Bunun sonucunda 2019’da MetaMask mobil uygulamasının kapalı beta testleri başladı. Eylül 2020’de ise MetaMask kripto para cüzdanı uygulaması hem iOS hem de Android piyasaya çıktı. 

Aynı yılın ekim ayında MetaMask Swaps adlı bir yerleşik DEX aggregator’ı MetaMask’ın bilgisayar sürümlerine eklendi. 2021 Mart’ında ise bu hizmet mobil uygulamaya da geldi. 

Bugün merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminin de gelişmesiyle beraber MetaMask kripto para cüzdanına olan ilgi iyiden iyiye artmış durumda. Birçok DeFi uygulaması Ethereum blok zinciri üzerinde oluşturulduğundan bu uygulamalara erişmek isteyen kullanıcılar MetaMask kullanıyorlar. 2022 itibarıyla MetaMask ile bağlanabileceğiniz 3 bin 700’den fazla uygulama bulunuyor. MetaMask aylık aktif kullanıcı sayısı ise 30 milyona dayanmış durumda. 

MetaMask cüzdanı nasıl açılır? 

Bir MetaMask cüzdanı açmak son derece basit bir işlemdir. Öncelikle, MetaMask cüzdanı açmak için Chrome ya da Brave, Firefox gibi bir internet tarayıcısına ihtiyacınız var. Ardından bu tarayıcıya MetaMask uygulamasını eklenti/uzantı olarak eklemelisiniz. Bu işlem sadece birkaç dakikanızı alacaktır. 

Ardından, tarayıcınızın ilgili sekmesinde ya da tarayıcı çubuğunda görünen MetaMask eklentisine/uzantısına tıklamalısınız. Açılan MetaMask penceresinde “Başla” butonuna tıkladığınızda karşınıza “Yeni bir cüzdan oluştur” seçeneği çıkacak.


[url=https://hizliresim.com/t6bc1ll][img]https://i.hizliresim.com/t6bc1ll.png[/img][/url]