Polygon (MATIC), MetaMask Cüzdanına Nasıl Eklenir?

Başlangıç Seviyesi
Polygon (MATIC), MetaMask Cüzdanına Nasıl Eklenir?

En iyi kripto para cüzdanları arasında gösterilen MetaMask, en başta Ethereum (ETH) ağı için geliştirilmiş olsa da bugün Polygon (MATIC) dahil başka birçok blok zincir ağıyla uyumlu. MetaMask cüzdanınız ile Ethereum’un yanı sıra Polygon ağıyla etkileşim kurabilir ve MATIC token işlemleri yapabilirsiniz. 

Bununla beraber MetaMask cüzdanı, varsayılan ayarlarına göre Ethereum ana ağına bağlıdır. MetaMask cüzdanınıza Polygon işlemleri yapabilmek için cüzdanınıza Polygon ağını eklemeniz gerekir. Bu yazıda MetaMask cüzdanınıza Polygon ağını nasıl ekleyeceğinizi anlatacağız. 

MetaMask ve Polygon (MATIC)

MetaMask, en popüler kripto para cüzdanları arasında başı çeker. Polygon ise Ethereum için önde gelen bir Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümüdür. MetaMask, Polygon (MATIC) ile uyumlu bir kripto para cüzdanıdır. Yani MetaMask kullanarak Polygon ağı ile etkileşime girebilir ve MATIC token işlemleri yapabilirsiniz. Ancak bunun için önce MetaMask cüzdanınıza Polygon ağını eklemeniz gerekir. 

MetaMask cüzdanı nasıl kurulur?

MetaMask, tarayıcı uzantısı şeklinde çalışan bir sıcak kripto para cüzdanıdır. MetaMask cüzdanı kurmak son derece kolaydır. Şu adımları izleyerek MetaMask cüzdanı kurabilir ve hesap açabilirsiniz:

 1. MetaMask uzantısını indirip tarayıcınıza kurun.
 2. Uygulamayı açın ve MetaMask cüzdanı yaratmak için “Create a Wallet” seçeneğine tıklayın. Daha önce kurduğunuz bir MetaMask cüzdanınız varsa, “Import Wallet” seçeneğine tıklayarak bu cüzdanı içe aktarabilirsiniz.
 3. Şifre oluşturun. Ardından MetaMask, şifrenizi unutmanız durumunda kullanabileceğiniz bir kurtarma cümlesi verecek. Bu kurtarma cümlesini güvenli bir yere kaydedin.

Artık MetaMask cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Polygon ağını MetaMask cüzdanına bağlamak

MetaMask cüzdanınızı kurduğunuzda, cüzdanın varsayılan olarak Ethereum ana ağına bağlı olduğunu görürsünüz. Polygon ve diğer ağları MetaMask cüzdanınızda kullanabilmek için onları cüzdana eklemeniz gerekir. Bu oldukça kolay bir işlemdir. Şu adımları izleyerek Polygon ağını MetaMask cüzdanınıza bağlayabilirsiniz:

 1. MetaMask cüzdan uzantınızı açın. 
 2. En üst sekmedeki, varsayılan olarak Ethereum Mainnet seçili olan ağ menüsüne tıklayın. 
 3. “Add Network”e tıklayın. 
 4. Açılan sayfaya istenilen bilgileri girin: Network Name: Polygon, Chain ID: 137, New RPC URL: https://polygon-rpc.com ya da https://rpc-mainnet.maticvigil.com 
 5. “Save” tuşuna basın. 

Artık MetaMask cüzdanınız ile Polygon ağını kullanabilirsiniz. 

Polygon tokenlarını MetaMask cüzdanına ekleme

Polygon ağının kripto para birimi MATIC tokendır. MetaMask cüzdanınıza Polygon ağını eklediğinizde, cüzdanınız ile MATIC token işlemleri yapabilirsiniz. MATIC token otamatik olarak cüzdanınıza eklenir. Ancak Polygon ağındaki diğer tokenları cüzdanınıza manuel şekilde eklemeniz gerekir. MetaMask’e diğer Polygon tokenlarını eklemek için şu adımları izlemelisiniz:

 1. Eklemek istediğiniz tokenın token sözleşmesini ve bilgilerini bulun. Bu bilgileri projenin resmi sitesinden ya da PolygonScan gibi platformlardan edinebilirsiniz. 
 2. Tekrar MetaMask uygulamasını açın ve en alttaki “Import tokens” tuşuna tıklayın.  
 3. “Token Contract Adress” çubuğuna tokenın sözleşme bilgilerini girin ve “Add Custom Token” deyin. 
 4. Son olarak açılan sekmede “Import Tokens” seçeneğini tıklayın.

Türk lirası ile MATIC token satın almak

MATIC token ve diğer Polygon tokenları, kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile MATIC token satın almak oldukça kolaydır. Bitlo’da güvenle ve kolayca MATIC/TRY al sat işlemleri yapabilirsiniz.