Fantom (FTM), MetaMask Cüzdanına Nasıl Eklenir?

Başlangıç Seviyesi
Fantom (FTM), MetaMask Cüzdanına Nasıl Eklenir?

En popüler kripto para cüzdanı MetaMask, başlangıçta Ethereum (ETH) için tasarlanmış olsa da BNB Chain (BNB), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX) ve Fantom (FTM) gibi birçok başka blok zincir ağıyla da uyumludur. Yani bu ağları ve kripto paralarını da MetaMask cüzdanınız ile kullanabilirsiniz. 

Bu yazımızda, Fantom (FTM) ağının MetaMask cüzdanına nasıl eklendiğini ele alacağız. 

FTM token nedir?

Fantom (FTM), üzerinde akıllı kontrat ve merkeziyetsiz uygulamalar oluşturulabilen, açık kaynaklı ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir blok zincir ağıdır. Blok zincir trilemmasını çözmeyi ve merkeziyetsizlik, güvenlik, ölçeklenebilirlik unsurları arasında verimli bir denge kurmayı vadeden Fantom’un ana ağı Aralık 2019’da yayınlanmıştır. 

Fantom ağının yerel kripto para birimi ise FTM tokendır. FTM token ağdaki ödemeler, işlem ücretleri, yönetişime katılım ve staking için kullanılır. FTM token maksimum arzı 3.175.000.000 token olarak belirlenmiştir. 

MetaMask cüzdanına Fantom nasıl eklenir?

Fantom (FTM) ekosistemiyle etkileşim kurabilmek için bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız var. En popüler kripto para cüzdanı olarak bilinen MetaMask, Fantom ile uyumludur. Yani MetaMask cüzdanınıza Fantom ağını ekleyebilir ve cüzdanınız ile Fantom üzerinde çalışan merkeziyetsiz uygulamalara erişebilirsiniz. Aynı zamanda Fantom uyumlu MetaMask cüzdanınızla FTM token transferleri de gerçekleştirebilirsiniz. 

MetaMask cüzdanı nasıl kurulur?

Bir sıcak cüzdan olan MetaMask, tarayıcı uzantısı olarak çalışır. MetaMask cüzdanı kurmak için sırasıyla şu adımları izlemelisiniz: 

  1. MetaMask eklentisini indirin ve tarayıcınıza kurun,
  2. Tarayıcınızın sekmeniz ilgili sekmesinden MetaMask uygulamasını açın ve yeni bir cüzdan yaratmak için “Create a Wallet” seçeneğine tıklayın. Halihazırda bir MetaMask cüzdanınız varsa, “Import Wallet” seçeneğine tıklayarak eski cüzdanınızı içe aktarabilirsiniz,
  3. Şifrenizi belirleyin ve MetaMask’ın size özel ürettiği kurtarma cümlesini güvenli bir yere kaydedin.

Bu adımları tamamladıktan sonra MetaMask cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fantom ağını MetaMask cüzdanına bağlamak

MetaMask cüzdanı varsayılan olarak Ethereum ana ağına bağlıdır. Ancak cüzdanınıza başka blok zincir ağlarını da ekleyebilirsiniz. Ekleyebileceğiniz ağlardan biri de Fantom’dur. MetaMask cüzdanınıza Fantom ağını ekleyerek cüzdanınız ile Fantom’da çalışan merkeziyetsiz uygulamalara bağlanabilir ve FTM token transfer işlemleri yapabilirsiniz. 

Fantom ağını MetaMask’e eklemek için şu adımları izlemeniz gerekmektedir: 

  1. MetaMask uygulamasını açın ve en üst sekmedeki, varsayılan olarak Ethereum Mainnet seçili menüye tıklayın. 
  2. “Add Network” seçeneğine tıklayın. 
  3. Açılan sayfaya zorunlu bilgileri girin: Network Name: Fantom, Chain ID: 250, New RPC URL: https://rpc.ftm.tools, https://rpc.fantom.network, https://rpc2.fantom.network ya da https://rpc3.fantom.network 
  4. “Save” tuşuna basın. 

Tebrikler, artık MetaMask ile Fantom ağını kullanabilirsiniz.

MetaMask cüzdanınıza FTM token göndermek

MetaMask’e Fantom ağını ekledikten sonra FTM tokenlarınızı da kullanmaya başlayabilirsiniz. Cüzdanınıza başka bir cüzdandan ya da bir kripto para borsasından FTM token göndermek de çok kolaydır. Tek yapmanız gereken MetaMask cüzdan adresinizi kopyalayıp, ilgili platformun ya da cüzdanın kripto para gönderme bölümündeki alıcı adresi çubuğuna yapıştırmaktır. 

Bununla beraber, Fantom ağındaki diğer tokenları MetaMask cüzdanınızda kullanmak isterseniz, ilgili tokenları manuel şekilde eklemeniz gerekir. Bunu, “Import Token” sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz. İlgili tokenın kontrat adresini ve istenen diğer bilgileri bu sekmedeki alanlara girmeniz yeterlidir. 

FTM token nasıl alınır?

Tüm kripto paralar gibi FTM token da kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca ve güvenle FTM/TRY al sat işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.