Avalanche (AVAX), MetaMask Cüzdanına Nasıl Eklenir?

Başlangıç Seviyesi
Avalanche (AVAX), MetaMask Cüzdanına Nasıl Eklenir?

En popüler kripto para cüzdanı MetaMask her ne kadar Ethereum (ETH) ile özdeşleşse de BNB Chain (BNB), Polygon (MATIC) ve Avalanche (AVAX) gibi blok zincir ağlarıyla da uyumludur. MetaMask cüzdanınız ile bu ağlardaki DeFi uygulamalarıyla etkileşim kurabilirsiniz. 

Bu yazımızda, MetaMask cüzdanınızı Avalanche ağına bağlamayı öğreneceksiniz. 

MetaMask ve Avalanche

MetaMask, en iyi kripto para cüzdanlarından biridir. Avalanche (AVAX) ise sürekli gelişen ve önemli ölçeklenebilirlik çözümleri sunan bir blok zincir ağıdır. MetaMask, Avalanche ile uyumludur. Avalanche ağı ve Avalanche üzerindeki merkeziyetsiz uygulamalar ile etkileşime girebilmek için MetaMask gibi uyumlu bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız vardır. 

Bununla beraber, MetaMask kullanarak Avalanche ağı ile etkileşime girebilmek ve AVAX tokenlarınızı kullanabilmek için öncelikle cüzdanınıza Avalanche ağını eklemeniz gerekir. Şimdi bunu nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz ancak önce “MetaMask cüzdanı nasıl kurulur?” sorusuna cevap vermeliyiz.

MetaMask cüzdanı nasıl kurulur?

MetaMask, tarayıcı uzantısı olarak çalışan bir sıcak cüzdandır. MetaMask cüzdanı kurmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır: 

  1. MetaMask uzantısını indirin ve tarayıcınıza kurun.
  2. Uygulamayı açtıktan sonra MetaMask cüzdanı yaratmak için “Create a Wallet” seçeneğine tıklayın. Daha önce bir MetaMask cüzdanınız varsa, “Import Wallet” seçeneğine tıklayarak bu cüzdanı içe aktarabilirsiniz.
  3. Hesap oluştururken MetaMask sizden bir şifre belirlemenizi isteyecek. Ardından size bir kurtarma cümlesi vercek. Bu kurtarma cümlesini güvenli bir yere kaydettiğinize emin olun. Cüzdanınıza erişimi kaybeder ya da şifrenizi unutursanız ancak bu kurtarma cümlesiyle yeniden cüzdanınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Artık MetaMask cüzdanınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Avalanche ağını MetaMask cüzdanına bağlamak

MetaMask cüzdanı varsayılan olarak Ethereum (ETH) ağına bağlıdır. Yani hiçbir ekstra işlem yapmadan MetaMask ile ETH işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak MetaMask cüzdanınızı Avalanche ağında kullanmak için Avalanche ağını cüzdanınıza entegre etmeniz gerekir. Bu gayet basit bir işlemdir. AVAX ağını MetaMask cüzdanınıza bağlamak için şu adımları izlemelisiniz: 

MetaMask cüzdan uzantınızı açın ve en üst sekmedeki, varsayılan olarak Ethereum Mainnet seçili olan ağ menüsüne tıklayın. 

  1. Add Network’e tıklayın. 
  2. Açılan sayfaya zorunlu bilgileri girin: Network Name: Avalanche Network, Chain ID: 43114 veya 0xa86a, New RPC URL: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc 
  3. Save tuşuna bastıktan sonra artık Avalanche ağı MetaMask cüzdanınıza bağlanmıştır.

MetaMask cüzdanına AVAX coin nasıl gönderilir?

Avalanche ağını MetaMask cüzdanınıza bağladıktan sonra artık cüzdanınız ile AVAX coin gönderme ve alma işlemleri yapabilirsiniz. Avalanche cüzdanınızdan MetaMask cüzdanınıza AVAX coin transfer etmek de son derece kolaydır.

Bununla beraber, dikkat etmeniz gereken bir husus var. Avalanche ağı, üç zincirde çalışır: Exchange Chain (X-Chain), Contract Chain (C-Chain) ve Platform Chain (P-Chain). Bunlardan sadece biri MetaMask ile uyumludur: C-Chain. Bu yüzden MetaMask cüzdanınıza AVAX coin transfer ederken yalnızca C-Chain zincirini kullanabilirsiniz. Yanlış zincir seçerseniz, coinlerinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, bir MetaMask cüzdanına AVAX coin gönderirken doğru zinciri seçtiğinizden emin olun. 

Avalanche cüzdanından MetaMask cüzdanına AVAX coin transfer ederken C-Chain’i seçtiğinizden emin olduktan sonra işleme başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle MetaMask cüzdan adresinizi kopyalayın. Ardından Avalanche cüzdan uygulamasında soldaki menüden “Send” seçeneğine tıklayın. Burada açılan sayfada göndermek istediğiniz AVAX coin tutarını seçin. Daha sonra “To Adress” alanına MetaMask cüzdan adresinizi yapıştırın. Son olarak “Confirm” tuşuna basarak işlemi onaylayın.

AVAX coin nasıl alınır?

Diğer tüm kripto paralar gibi AVAX coin de kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile AVAX satın almak çok kolaydır. Bitlo üzerinden kolayca ve güvenle TRY/AVAX al sat işlemleri yapabilirsiniz.