2022'nin En İyi NFT Kart Oyunları

Başlangıç Seviyesi
2022'nin En İyi NFT Kart Oyunları

NFT tabanlı blok zincir oyunları, özellikle son yıllarda giderek popüler hale gelmeye başladı. Bugün Axie Infinity (AXS), Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) gibi birçok popüler NFT oyunu var. Bu oyunlar, play-to-earn modeliyle kullanıcıların kripto para geliri elde edebilmesine olanak sağlıyor. Bu modelin önemli bir parçası ise NFT teknolojisi. Oyuncular, NFT biçiminde oyun içi öğelerin gerçek sahibi olabiliyor ve bunları alıp satabiliyor.

Oyun sektöründe kart oyunları eskiden beri popülerdir. Bugün Heartstone, Gwent gibi popüler kart oyunları bulunuyor. Bu oyunlarda oyuncular, çeşitli kart desteleri oluşturarak rakipleriyle stratejik mücadelelere giriyor. Daha nadir kartlar elde ederek destelerini geliştirmeye, en iyi destelere sahip olarak güçlenmeye çalışıyorlar. 

Nadirlik söz konusu olduğunda akla elbette koleksiyonculuk da geliyor. Nitekim, video oyunları çıkana dek çok popüler olan fiziksel kart oyunlarının kartları bugün koleksiyonluk ürünler arasında sayılıyor. Dijital dünyada ise koleksiyonculuk artık NFT teknolojisiyle beraber ilerliyor. Değiştirilemez, benzersiz tokenlar olan NFT’ler, temsil ettikleri varlıklar için bir sahiplik kanıtı görevi görüyor. Bu bağlamda kart oyunları için de NFT’ler önemli bir avantaj sağlıyor. Örneğin, nadir bir NFT kartın kaç adet arz edildiğini ve kimlerde bulunduğunu, yani sayısını ve sahipliğini kesin olarak görebiliyoruz. Bu da kart alım satımında sahteciliğin önüne geçiyor. Ayrıca, dijital kart oyunlarındaki tüm öğelerin kontrolünü ve sahipliğini tamamen oyuncuya veriyor. Yani oyuncu, NFT biçiminde sahip olduğu bir kartı istediği zaman kripto para karşılığında güvenle satabiliyor. 

En iyi NFT kart oyunları (2022)

Her geçen gün yeni blok zincir oyunları piyasaya çıkıyor. Bu oyunların önemli bir kısmını da NFT kart oyunları oluşturuyor. Peki 2022’de hangi NFT kart oyunları oynanabilir? Oyun oynayarak kripto para kazanmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken NFT oyunları hangileridir? Gelin birlikte bakalım. 

Sorare

Sorare, futbol ve MLB taraftarları için oynaması ücretsiz, fantezi futbol temalı bir NFT kart oyunudur. Oyunu oynamak için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez ancak daha iyi kadrolar kurmak için daha nadir oyuncu kartlarına sahip olmalısınız. Bunu da NFT kartları alıp satarak yapabilirsiniz. Kart elde etmenin bir diğer yolu da yarışmalara katılmaktır.

Her NFT kart, belirli bir oyuncunun gerçek hayattaki son 5 maçında sergilediği performansa göre sürekli güncellenen bir puan içerir. Kartlar, nadirliklerine göre de kendi içlerinde kategorilere ayrılır.

Sorare NFT kartlarınızı dilediğiniz gibi alıp satabilir ya da Ethereum cüzdanlarınızda saklayabilirsiniz. 

Gods Unchained

Gods Unchained, NFT kart oyunlarında görmeye alışık olmadığımız göz alıcı animasyonlarıyla cazip bir blok zincir oyunudur. Her ne kadar animasyonlarıyla ayrılsa da Gods Unchained’in de mekaniği diğer NFT kart oyunlarına benzerdir: Ücret ödemeden başla, yükselmek için oyna ve öde, benzersiz güçlere sahip kart desteleriyle rakiplerine karşı mücadele et, oyun içi NFT varlıkları diğer oyunculara sat. 

Gods Unchained ile ilgili en iyi şey, Immutable X (IMX) çözümünden yararlanmasıdır. Bu sayede Gods Unchained oyuncuları, Ethereum (ETH) blok zincirinin yüksek gaz ücretlerine maruz kalmaz.

Splinterlands

Splinterlands, en popüler NFT kart oyunları arasında başı çeker. 2021’de piyasaya çıkan Splinterlands oyununda oyuncular, bir kart destesi oluşturarak birbiriyle savaşırlar. Her bir kart, kendine has savaşçı özelliklerine sahiptir. Oyuncular, karşılaşma öncesinde en güçlü destelerini oluşturup en doğru stratejiyi belirlemeye çalışırlar. Ancak dövüş esnasında oyuncuların herhangi bir kontrolü yoktur; desteler, önceden belirlenmiş stratejilere göre savaşır. 

NFT tarafına gelince, başta kartlar olmak üzere oyun varlıkları Ethereum, BNB Chain (BSC), WAX gibi blok zincirlere transfer edilebilir.

Axie Infinity 

Axie Infinity (AXS), 2018’de piyasaya çıkmıştır ve ilk NFT oyunlarından biridir. En popüler blok zincir oyunları arasında yer alan Axie Infinity, Pokémon ve Tamagotchi gibi kült oyunlardan esinlenilerek oluşturulmuştur. Bu oyunda oyuncular, Axie adı verilen sevimli yaratıkları toplayıp geliştirir, rakiplerle mücadelelere sokarak ödül kazanmaya çalışırlar.

Diğer birçok NFT kart oyununun aksine Axie Infinity oynamak için en başta belirli bir yatırım yapmanız gerekir. Ancak Axie Infinity, çok sayıda oyuncu tarafından oynanan, devasa bir NFT pazar yerine sahip bir oyun olarak ciddi miktarlarda gelir elde etme olanağı sunar. 

Axie Infinity’nin yönetişim tokenı AXS token ise en iyi oyun tokenları arasında gösterilir.

Skyweaver

Skyweaver, özellikle ilginç görsellere sahip kartlarıyla dikkat çeken bir NFT kart oyunudur. Skyweaver’da oyuncu yalnızca deste hazırlayıp savaşın sonucunu beklemez. Tıpkı Gwent, Heartstone gibi geleneksel kart oyunlarında olduğu gibi bizzat mücadelenin içinde yer alır ve çeşitli taktikler uygulayabilir. 

Oyun içi varlıklar, Polygon (MATIC) ve Ethereum blok zincirinde alınıp satılabilir. Yüksek Ethereum gaz ücretleri sorununu çözmek için Skyweaver, Uniswap (UNI) tabanlı bir protokol olan Niftyswap aracılığıyla ERC-1155 token standardını kullanır.

Şu an açık beta aşamasında olan Skyweaver, oynanabilirlik açısından Gods Unchained’e oldukça benzer.