2022'nin En İyi NFT Coinleri

Başlangıç Seviyesi
2022'nin En İyi NFT Coinleri

NFT dünyası günden güne yeni projeler, yeni koleksiyonlar, yeni yaratıcılarla büyüyor. Ethereum (ETH) dışında Solana (SOL), Waves (WAVES), BNB Chain (BNB) gibi blok zincirlerde de NFT’ler üretiliyor. Immutable X (IMX), Oasis Network (ROSE) gibi projeler ise NFT’lerin alım satım maliyetlerini düşüren, ölçeklenebilirliği artıran çözümleriyle NFT dünyasının büyümesine katkıda bulunuyor. Bu arada NFT coinlerine olan ilgi de artıyor.

Peki, NFT coin ne demektir ve 2022’nin en iyi NFT coinleri hangileridir? Bu makalemizde, işte bu sorulara cevap vereceğiz. 

NFT coin ne demektir?

NFT, non-fungible token, yani “değiştirilemez token” anlamına gelmektedir. NFT’ler benzersiz, değiştirilemez ve bölünemez kriptografik varlıklardır. 

NFT coin ya da NFT token kavramı ise NFT projelerinin ve koleksiyonlarının kripto para birimlerini ifade etmektedir. NFT coinlerinin ve NFT tokenlarının çoğu Ethereum blok zinciri üzerinde oluşturulmuş ERC-20 tokenlarıdır. Ancak kendi blok zinciri üzerinde ya da Solana gibi farklı blok zincirlerde oluşturulmuş NFT coinleri de vardır.

2022’nin en iyi NFT coinleri

Özellikle 2021 yılından itibaren birçok ünlünün ve büyük markanın da NFT koleksiyonları çıkarması ile NFT coinleri daha fazla gündeme gelir oldu. Peki 2022’de hangi NFT coinleri radarımızda olmalı? Bu listede, 2022’nin en iyi NFT coinlerini bulacaksınız. 

ApeCoin (APE)

Son dönemin en popüler NFT koleksiyonlarından Bored Ape Yacht Club, artık blok zincir oyunlarını da kapsayan bir ekosisteme dönüşüyor. ApeCoin (APE) ise Bored Ape Yacht Club NFT ekosisteminin kripto para birimi. 

17 Mart 2022’de piyasaya çıkan bu ERC-20 tokenı, kısa sürede büyük ilgi çekti ve piyasa değeri bakımından en büyük NFT coinlerinden biri oldu. 

Decentraland (MANA)

Decentraland (MANA), kullanıcıların NFT olarak sanal arazilere ve oyun içi öğelere sahip olabildikleri ve kendi içeriklerini üretebildikleri bir metaverse oyunudur. MANA token ise Decentraland’ın ERC-20 tabanlı kripto para birimidir. En değerli NFT coinleri arasında bulunan MANA token ile Decentraland NFT’leri alınıp satılabilir.

The Sandbox (SAND)

The Sandbox (SAND) kullanıcıların NFT olarak sanal araziler ve oyun içi öğeler edinebildikleri, bu sanal arazilerde sahip oldukları öğelerle kendi içeriklerini üretebildikleri bir metaverse oyunudur. The Sandbox’ın kripto para birimi ERC-20 tabanlı SAND token ile The Sandbox NFT’leri alnıp satılabilir. Aynı zamanda yönetişime katılım sağlayan SAND token, önde gelen NFT coinleri arasındadır. 

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS), en eski NFT tabanlı metaverse oyunlarındandır. Bu oyunda kullanıcılar, Axie ismi verilen Pokemon benzeri NFT canavarları toplayıp geliştirir ve birbiriyle savaştırırlar. NFT coinleri arasında başı çeken AXS token ise oyunun ERC-20 tabanlı yönetişim tokenıdır. AXS tokena olan ilgi hep olduğu gibi 2022’de de devam ediyor.

Immutable X (IMX)

Immutable X (IMX), Ethereum blok zincir ağındaki NFT’ler için ilk Katman-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür. NFT Coin listesinde bulunan IMX token, projenin ERC-20 tabanlı kripto para birimidir.

Oasis Network (ROSE)

Oasis Network (ROSE), Ethereum blok zinciri üzerinde inşa edilmiş ama sunduğu hız, verimlilik ve gizlilik özellikleriyle Ethereum’a alternatif oluşturan bir projedir. NFT teknolojisini de destekleyen Oasis Network’ün kripto para birimi ROSE, NFT coinleri arasında en çok gelecek vadedenlerden biri. 

Enjin Coin (ENJ)

Enjin, oyun geliştiricilerine Ethereum (ETH) blok zinciri üzerinde sanal ürünler oluşturma ve bu ürünleri yönetme olanağı verir. Bu şekilde bir NFT ekosistemi oluşturur. Enjin Coin (ENJ) ise Enjin projesinin ERC-20 tabanlı ama ERC-721 ve ERC-1155 akıllı sözleşmeleriyle NFT’leri de destekleyen kripto para birimidir. Enjin platformuyla işbirliği yapan blok zincir oyunlarının ve merkeziyetsiz uygulamaların NFT’leri Enjin Coin ile alınıp satılabilir. Microsoft’un Azure Heroes ve MineCraft gibi oyunlarını da kapsayan ENJ coin, 2022’de de NFT coin yatırımcılarının ilgisini çekiyor.

Enjin ve MineCraft ilişkisine dair detayları ilgili makalemizden okumak için tıklayın.

Chromia (CHR)

Metaverse uygulamaları ya da NFT koleksiyonları, NFT oyunları oluşturmak yüksek ölçeklenebilirlik ister. Chromia (CHR), ölçeklenebilirlik sorununu çözerek düşük maliyet ve yüksek verimlilikle NFT oluşturmaya olanak sağlayan bir blok zincirdir. Ünlü NFT oyunlarından MyNeighborAlice (ALICE) de Chromia blok zinciriyle oluşturulmuştur.

2019’da piyasaya çıkan CHR token ise Chromia platformunun yerel kripto para birimidir. CHR token, ağdaki işlem ücretlerini ödemekte kullanılır. 2022’nin en iyi NFT tokenları arasında sayabileceğimiz CHR tokenı radarda tutmakta fayda var!

My Neighbor Alice (ALICE)

Chromia (CHR) blok zinciri üzerinde oluşturulmuş olan My Neighbor Alice (ALICE), blok zincir tabanlı ve çiftçilik temalı, oyna-kazan esaslı bir NFT metaverse oyunudur. ALICE token ise My Neighbor Alice oyunun yerel kripto para birimidir. 

My Neighbor Alice, 2022 sonuna kadar Steam üzerinden piyasaya çıkacak. Bu da ALICE tokenı 2022’de dikkat edilmesi gereken NFT coinleri arasına yazıyor.

Alien Worlds (TLM)

İsviçre merkezli oyun firması Dacoco tarafından 2020’de yaratılan Alien Worlds (TLM), uzay temalı bir NFT madencilik oyunudur. Alien Worlds oyuncuları yine oyuncular tarafından DAO aracılığıyla yönetilen gezegenlerde bulunan ve oyuncuların sahip olduğu arazilerde NFT ekipmanlarıyla Trilium, yani TLM token çıkarmaya çalışırlar. 

Önde gelen bir NFT coini olan TLM token, Alien Worlds’ün yönetişim ve fayda tokenıdır. 

Gala (GALA)

Gala Games (GALA), çeşitli NFT tabanlı blok zincir oyunları bir arada bulundurmayı ve bir blok zincir oyunları ekosistemi yaratmayı amaçlayan bir oyun platformudur. GALA token ise platformun yerel kripto para birimi ve ekosistemdeki tüm oyunların ortak tokenıdır.