Solana Ağındaki En İyi 5 NFT Pazar Yeri (2022)

Başlangıç Seviyesi
Solana Ağındaki En İyi 5 NFT Pazar Yeri (2022)

NFT ekosistemi söz konusu olduğunda en popüler blok zincirlerden biri Solana (SOL) ağı. 2020’de piyasaya çıkan Solana, hızıyla ve görece düşük işlem ücretleriyle NFT alanındaki en önemli Ethereum (ETH) alternatiflerinden biri haline geldi. Bugün birçok popüler NFT projesi, Solana ağı üzerinde yer alıyor. 

Peki Solana NFT’lerinin satıldığı en iyi 5 pazar yeri hangisi?

En İyi Solana NFT Pazar Yerleri

NFT’ler pazar yerlerinde alınıp satılabilir. Bir pazar yeri ne kadar fazla aktif kullanıcıya sahipse orada satış yapmak da aynı derecede kolaydır. Bugün tüm NFT pazar yerleri arasında en büyüğü OpenSea. Aslında Ethereum blok zincirine uyumlu olan OpenSea’ye sonradan Solana dahil başka ağlar da entegre edildi. 

Bununla beraber, bir de sadece Solana ağında çalışan ya da Solana’yı temel alarak kurulmuş NFT pazar yerleri bulunuyor. Solana ağının düşük işlem ücretlerinden faydalanmak isteyenler bu pazar yerlerinde Solana NFT’lerini alıp satabiliyor. Şimdi gelin, en popüler 5 Solana NFT pazar yerine bakalım. 

Magic Eden

Magic Eden, 40 binin üzerinde kullanıcısıyla en popüler Solana NFT pazar yerleri arasında başı çekiyor. Bu yazı yazıldığı sırada toplam işlem hacmi yaklaşık 1,75 milyar dolar olan Magic Eden’da birçok önemli proje ve sanatçı NFT’lerini listeliyor. 

Magic Eden, NFT listeleme için bir ücret talep etmiyor. Bununla beraber, sattığınız NFT’lerden yüzde 2 oranında komisyon alıyor.

Magic Eden’in en önemli özelliklerinden biri ise yeni projeler için bir launchpad sunması. Magic Eden'in launchpad özelliği, sanatçıların ve yaratıcıların NFT koleksiyonlarını teknik bilgi gerektirmeden mintlemesine ve satmasına yardımcı olmak için tasarlanmış hizmetler sağlıyor. Böylece içerik oluşturucuların çalışmalarını pazarlamasını kolaylaştırıyor. 

SolSea

SolSea, NFT mintlemeyi ve NFT alım satımını destekleyen ilk Solana pazar yeridir. SolSea’de, farklı nadirlik derecelerine sahip NFT'ler sergilenir. Bu NFT’leri SOL coin dışında AART, SKULL, BASIS, CHICKS ve DAWG gibi çeşitli tokenlar ile satın alabilirsiniz. 

Hâlâ beta aşamasında olsa da SolSea’nin 40 bine yakın kullanıcısı bulunmaktadır ve işlem hacmi bakımından en büyük Solana NFT pazar yerlerinden biridir. 

Solanart

Solanart sadece en büyük Solana NFT pazar yerlerinden biri değil, sanat NFT’leri alanında da en iyi pazar yerlerinden biridir. Degenerate Ape Academy, Galactic Gecko Space Garage, Solpunks ve Aurora gibi en popüler bazı Solana NFT koleksiyonları, Solanart’ta satılmaktadır. 

Solanart’ta içerik oluşturucular maliyetlerini belirlemekte özgürdür. Solanart her başarılı NFT satışından ise yüzde 3'lük bir işlem ücreti alır.

Bu yazı yazıldığı sırada Solanart’ın tüm zamanlardaki işlem hacmi 650 milyon doları aşmış durumda. Bu da onu sadece Solana ekosisteminde değil, tüm NFT ekosistemindeki en büyük pazar yerlerinden biri yapıyor. 

SolPort

Solport, nadirlik filtreleri, açık artırmalar, Discord vb. aracılığıyla pazar etkinliği bildirimi gibi özellikler sunan bir Solana NFT pazar yeridir.

Bugün SolPort, Monkey Business ve Realm Kings Mutant gibi kimi dikkate değer Solana NFT projelerini listeliyor. Solport’taki satış komisyonu oranı ise yüzde 2.

Digital Eyes

DigitalEyes, Solana ağındaki ilk açık NFT pazar yeridir. Dileyen her kullanıcının Solana NFT'leri oluşturmasına, satmasına ve satın almasına olanak tanır.

DigitalEyes platformunda yer alan en popüler NFT koleksiyonları arasında Aurory, Galactic Gecko Space Garage, Degenerate Ape Academy ve Frakt dikkat çeker.

Türk lirası ile SOL coin satın almak

Solana’nın kripto para birimi SOL coin, en popüler kripto paralar arasındadır. SOL coin kripto para borsalarından alınabilir. Türkiye’de Türk lirası ile SOL coin satın almak da çok kolaydır. Bitlo üzerinden kolayca ve güvenle SOL/TRY al sat işlemleri yapabilirsiniz.