Sepet Tokenların Avantajları Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
Sepet Tokenların Avantajları Nelerdir?

Yakın zamanda Bitlo, Türk kripto yatırımcılarına yeni varlığını sundu: Sepet tokenlar. Bitlo tarafından çıkarılan sepet tokenlar, yatırımcıların çok daha kolay ve maliyetsiz şekilde kripto para sepeti yatırımı yapabilmesini sağlıyor. Bu makalemizde, sepet tokenların sunduğu avantajlara detaylıca değineceğiz. Ancak önce, “Sepet token nedir?” sorusuna cevap verelim. 

Sepet token nedir?

Bu soruya ilgili makalemizde ayrıntılı bir cevap vermiştik. Ancak sepet tokenların avantajlarına değinmeden önce burada da kısa bir şekilde sepet tokenların ne olduğunu açıklayacağız. 

Bir yatırımcı ya da trader, bir strateji dahilinde birden fazla kripto para birimine yatırım yaptığında bir portföy oluşturmuş olur. Buna kripto para sepeti de denir. Kripto para sepeti oluşturmak, yatırımcının kârını maksimize ederken olası kaybını ise minimize etmesine yarar. Çünkü kripto para sepeti oluşturmak demek, sermayeyi tek bir varlığa bağlamak yerine birden fazla varlık arasında bölüştürmek demektir. Örneğin, elinizde 1000 TL olsun. Bu 1000 TL’nin tamamıyla Bitlo üzerinden Bitcoin (BTC) aldığınızı varsayalım. BTC fiyatında yaşanacak bir düşüş tüm sermayenizi olumsuz etkileyecektir. Ancak 1000 TL sermayenizin 600 TL’si ile BTC alıp, kalan 400 TL'sini Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) arasında bölüştürerek küçük bir kripto para sepeti oluşturabilirsiniz. Bu durumda, BTC fiyatındaki bir düşüş tüm sermayenizi etkilemeyeceği gibi, AVAX ve SOL’deki olası fiyat artışlarını da kaçırmazsınız. Bu sayede bir kripto paradaki ani bir fiyat düşüşü, yatırımcının tüm sermayesini etkilemez. 

Buraya kadar bir kripto para sepetinin ne olduğunu anlattık. Genelde yatırımcılar ya da traderlar bu kadar küçük sepetler yapmaz. Çoğu kripto para sepeti en az 10 ayrı kripto para içerirken, bazıları ise belirli türde tokenlara odaklanır. Örneğin, metaverse tokenlarından oluşan bir sepet yapabilirsiniz. Ancak çok sayıda kripto para birimini aynı anda takip etmek ve yönetmek yoğun bir mesai ister. Ayrıca her alım satımda ayrı ayrı komisyon ücretleri ödemek gerektiğinden, maliyetlidir. Bu noktada yatırımcıların imdadına sepet tokenlar yetişir. 

Sepet token, birden fazla kripto para biriminin bir koleksiyonunu temsil eden bir token türüdür. Bir sepet token da tıpkı diğer tokenlar gibi kripto para borsalarında listelenebilir ve tek bir token olarak alınıp satılır. Ancak bu tür tokenlar, farklı kripto para birimlerini içerir ve içerdikleri kripto para birimlerinin fiyatından etkilenir. Daha basit bir ifadeyle bir sepet token, belirli kripto paralardan oluşan bir portföyün tokenlaştırılmış halidir. 

Sepet tokenların avantajları nelerdir?

Sepet tokenlar 2018 yılında popülerlik kazanmaya başladı. Bunda, kripto para piyasalarının acemi yatırımcıların da ilgisini çekmeye başlamasının önemli bir payı vardı. Çünkü acemi yatırımcılar ya da profesyonel olmayan, bireysel yatırımcılar kripto para portföyü oluştururken şu iki sorunla karşı karşıya kalıyordu: Portföydeki her bir kripto para biriminin takibinin yoğun mesai istemesi ve her bir alım satım işlemi için ödenmesi gereken ücretler. Sepet tokenlar, bu iki soruna çözüm getirdi. 

Sepet tokenların en büyük iki avantajı, etkin portföy yönetimi sağlaması ve işlem maliyetlerinden yatırımcıyı kurtarmasıdır. Şimdi gelin, bu avantajları daha iyi anlamaya çalışalım. 

Diyelim önde gelen metaverse tokenlarından oluşan bir kripto para sepeti yapmak istiyorsunuz. Kârlı bir kripto para sepeti yapabilmek için öncelikle metaverse tokenlarını araştırmalı, en sağlam ve gelecek vadedenleri belirlemelisiniz. Bu belirli düzeyde tecrübe, bilgi ve öngörü isteyen bir süreçtir. Her bir projeyi incelemek epey zamanınızı da alabilir. Bu sürecin sonunda yatırım yapacağınız, yani metaverse sepetinizin içereceği tokenları belirlemiş olursunuz. The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Decentraland (MANA), My Neighbor Alice (ALICE) ve Alien Worlds (TLM) tokenlarından oluşan bir sepet yaptığınızı varsayalım. 5 tokendan oluşan, küçük sayılabilecek bir metaverse sepetimiz oldu. Şimdi, bu metaverse sepetini verimli şekilde yönetmek ve bu yatırımlarınızdan kâr edebilmek için her bir kripto para biriminin fiyat hareketlerini anbean takip etmelisiniz. Üstelik, metaverse sepetinizin kârlılığını artırmak için sık sık alım satım yapmanız gerekecek. Bu da borsalara epeyce işlem ücreti ödemeniz demek. Fakat aslında bu zorlukların hiçbiriyle uğraşmak zorunda değilsiniz. Güvenilir bir sepet tokena yatırım yaparak, tek bir tokenla verimli bir portföy yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Metaverse sepeti örneğine dönelim: Hangi tokenlara yatırım yapacağınızı araştırmak, portföyün kârlılığını artırmak için sürekli alım satımlar gerçekleştirmek ve piyasayı anbean takip etmek yerine Bitlo’nun çıkardığı Token Metaverse (TMETA) sepet tokenını satın alabilirsiniz. Böylece tek bir token üzerinden kârlı bir metaverse sepetine sahip olursunuz. Bu sepet tokenın içerdiği metaverse tokenları sürekli izlenir ve TMETA tokenın dengesinin sağlanması için alım satımlar yapılır. Bunlar, TMETA yatırımcıları ile de şeffaf şekilde paylaşılır.

Yani, sepet tokenlar çok daha kolay ve ucuz bir şekilde kripto para portföyü yönetebilmenizi sağlar. Üstelik sepet tokenların içeriği, kripto para uzmanları tarafından belirlenir.

Bitlo’nun sepet tokenları 

Bitlo, birden fazla token içeren kripto para sepetlerini tek bir token üzerinden yönetmenizi sağlayan sepet tokenlarını listeledi. Avalanche (AVAX) blok zincirinde üretilen Token 10 (TKN10), Token 25 (TKN25), Token DeFi (TDEFI), Token Metaverse (TMETA), Token Play (TPLAY) ve Token NFT (TNFT) en güvenilir kripto paralardan oluşan kripto para sepetlerine kolayca yatırım yapmanızı sağlıyor. Bitlo Sepet Tokenları, kripto para uzmanları tarafından piyasa değerleri ve teknolojileri dikkate alınarak seçilmiş kripto paraları içeriyor. Yani Bitlo'nun çıkardığı sepet tokenlar, profesyonel yatırımcı olmasanız bile en güvenli, gelecek vadeden, güçlü tokenlara kolayca yatırım yapabilmenizi sağlıyor. 

Bitlo'nun uzman ekibi, sepet tokenların içerdiği kripto paraları devamlı takip ediyor ve sepet tokenların yatırımcıları için daima kârlı olabilmesi amacıyla gerektiğinde onları güncelliyor. Bitlo Sepet Tokenları yatırımcıları, tokenların içerdiği kripto paraları ve ağırlıklarını şeffaf şekilde takip edebiliyor. 

Token 10 (TKN10)

Bitlo tarafından çıkarılan Token 10 (TKN10) sepet tokenı, piyasa değerleri ve teknolojileri dikkate alınarak özenle seçilmiş 10 farklı kripto para ile oluşturulmuş bir sepet tokendır.

Token 25 (TKN25) 

Token 25 (TKN25), yapısı itibarıyla TKN10 sepet tokenına çok benzer. Ondan tek farkı, 10 kripto paradan değil 25 farklı kripto paradan oluşmasıdır. Bu kripto para birimleri de piyasa değerleri ve teknolojileri göz önünde bulundurularak özenle seçilmiştir.

Token DeFi (TDEFI)

Token DeFi (TDEFI), Bitlo’nun çıkardığı ve önde gelen DeFi tokenlarını içeren bir sepet tokendır. TDEFI satın alarak yatırımcılar, kolayca ve düşük maliyetle DeFi sepeti yatırımı yapabilir.

Token Metaverse (TMETA)

Bitlo’nun Token Metaverse (TMETA) sepet tokenı, önde gelen metaverse tokenlarından oluşur. TMETA satın alarak yatırımcılar, kolayca ve düşük maliyetle metaverse sepeti yatırımı yapabilir.

Token Play (TPLAY)

Bitlo tarafından çıkarılan Token Play (TPLAY), önde gelen oyun tokenlarından oluşur. TPLAY satın alarak yatırımcılar, kolayca ve düşük maliyetle oyun sepeti yatırımı yapabilir. 

Token NFT (TNFT)

Bitlo’nun çıkardığı Token NFT (TNFT), önde gelen NFT tokenlarından oluşan bir sepet tokendır. TNFT satın alarak yatırımcılar, kolayca ve düşük maliyetle NFT sepeti yatırımı yapabilir.