Sepet Token Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Sepet Token Nedir?

Sepet token, kripto para sepeti ile karıştırılmaması gereken bir token türüdür. Bir sepet token, tek bir varlık olarak yönetilen bir dijital para birimi koleksiyonunu ifade eder. Sepet tokenlar, yatırımcıların sahip oldukları kripto para birimlerini sürekli olarak ayrı ayrı izleme ihtiyacını en aza indirir. 

Bu makalemizde, “Sepet token nedir?” sorusuna detaylı bir cevap vereceğiz. 

Sepet token nedir?

Birden fazla tokenı gruplandırarak alım satım işlemlerini traderlar ve yatırımcılar için kolaylaştıran sepet tokenlar, özellikle 2018’den itibaren yaygınlık kazanmaya başladı. Bir sepet token, tıpkı herhangi bir diğer token gibi kripto para borsalarında listelenebilen, tek bir tokendır. Ancak diğer kripto para birimlerinden farklı olarak bir sepet token, birden fazla kripto para biriminin bir koleksiyonunu temsil eder.

Sepet tokenlar ilk çıktığında acemi traderların birden fazla kripto para birimini kolayca ve güvenle alıp satabilmesini amaçlıyordu. Ancak günümüzde uzman traderları ve yatırımcıları hedefleyen sepet tokenlar da ortaya çıkmış durumda. 

Bir sepet token, içerdiği kripto para birimlerinin türlerine farklı biçimler alabilir. Örneğin bir sepet token, sadece DeFi tokenlarından oluşabilir. Bir başka sepet token ise sadece Proof-of-Work konsensüs mekanizmasını kullanan kripto para birimlerinden oluşturulabilir. Sepet tokenlar çoğu zaman içerdikleri tokenların türlerine ya da işlevlerine göre kategorilendirilir.

Bununla beraber, JPMorgan Cryptocurrency Exposure Basket gibi bazı kripto endeksi fonları sepet tokenlara yönelik farklı bir yaklaşım benimser. Bunlar, doğrudan bir grup tokenı bir araya getirmek yerine kripto para birimi ile etkileşime giren birkaç şirketin hisselerini takip eder. Örneğin JPMorgan Cryptocurrency Exposure Basket sepetinde Microstrategy, Nvidia, Riot Blockchain ve Square gibi şirketler bulunmaktadır.