Bitlo Sepet Tokenları Nelerdir?

Başlangıç Seviyesi
Bitlo Sepet Tokenları Nelerdir?

Sepet tokenlar, özellikle kripto para dünyasına yeni adım atanlar için büyük kolaylık sunan bir yeniliktir. 2018’de popülerlik kazanmaya başlayan bu token türü, birden fazla kripto para biriminden oluşan kripto para sepetlerini temsil eder. Bir başka deyişle, bir sepet token, bir kripto para sepetinin tokenlaştırılmış halidir. 

Kullanıcılarının yatırımlarından kârlı ayrılmalarını amaçlayan Bitlo, yakın zamanda kendi çıkardığı sepet tokenları üyeleriyle buluşturdu. Bu makalemizde önce “Sepet token ne işe yarar?” sorusuna cevap verecek, ardından Bitlo sepet tokenlarına yakından bakacağız. 

Sepet token nedir?

Kripto para piyasasında verimli yatırım yapmanın anahtarlarından biri, kripto para sepeti oluşturmaktır. Kripto para sepeti, belirli bir strateji doğrultusunda oluşturulan kripto para portföylerine denilir. Yani, sermayenizi tek bir kripto para birimine yatırmak yerine birden fazla kripto para arasında bölüştürdüğünüzde bir kripto para sepeti oluşturmuş olursunuz. Bu sayede olası fiyat düşüşlerinde sermayenizin tamamını kaybetmekten kendinizi korur, zararınızı minimize ederken kazancınızı ise maksimum seviyeye taşıyabilirsiniz.

Sepet token ise bir token türüdür. Ancak sepet tokenlar, diğer tokenlardan oldukça farklıdır. Bir sepet token, birden fazla kripto para biriminden oluşan bir portföyü temsil eder. Yani bir sepet token satın aldığınızda, içerdiği kripto paralara yatırım yapmış olursunuz.

Sepet token ne işe yarar?

Hemen her yatırımcı ya da trader, piyasada kripto para sepeti oluşturarak hareket eder. Ancak bir kripto para sepetini yönetmek oldukça yoğun bir mesai isteyen bir iştir. Portföydeki her bir kripto para biriminin anbean takip edilmesi gerekir. Bu kripto paraların hareketlerine göre yatırımcı pozisyonlara girer çıkar. Tabii, birden fazla kripto para birimiyle ayrı ayrı işlemler yapmak yorucu olduğu kadar maliyetlidir de. Her bir işlem için yatırımcının borsaya belirli oranda komisyon ücreti ödemesi gerekir. 

Sepet token, yatırımcıları işte bu zorluklardan kurtarır. Sepet tokenlar sayesinde kripto para sepetlerine yatırım yapmak çok daha kolay ve maliyetsiz hale gelmiştir. Bir sepet tokenı herhangi bir token alıp satar gibi alıp satabilirsiniz. Ancak bu sepet token, bir kripto para sepetini temsil etmektedir. Yani bir sepet token satın aldığınızda aslında bir kripto para sepeti satın almış olursunuz. Sepet tokenların içerdiği tokenların ağırlıkları, genelde bir algoritma ya da uzman bir ekip tarafından yönetilir ve sepet tokenın daima dengeli kalması sağlanır. Böylede yatırımcı, sepet token satın alarak aynı anda birden fazla kripto para ile ilgilenmekten kurtulur. Bunun yerine yalnızca sepet tokenı ile ilgilenir. Elbette bu durum, kripto para sepeti için harcayacağı işlem maliyetlerinin de düşmesi demektir. Kısacası sepet token, bir kripto para sepetine tek bir token üzerinden yönetebilmenizi sağlar. 

Bitlo sepet tokenları

Kullanıcılarının memnuniyetini ve işlemlerinden kârlı ayrılmasını önceleyen Bitlo, yakın zamanda kendi sepet tokenlarını listeledi. Farklı türlerde ve içeriklerde kripto para sepetlerini temsil eden Bitlo sepet tokenları şunlardır: Token 10 (TKN10), Token 25 (TKN25), Token DeFi (TDEFI), Token Metaverse (TMETA), Token Play (TPLAY), Token NFT (TNFT)

Bitlo sepet tokenlarının içerdiği kripto paralar, teknolojileri ve piyasa değerleri gözetilerek kripto para uzmanları tarafından belirlenmiştir. Bitlo'nun uzman ekibi, sepet tokenların içereceği kripto paralara, kripto piyasasının en yaygın ve geçerli analiz yöntemlerini kullanarak karar vermiştir. Bu sayede Bitlo'nun sepet tokenları, en iyi, gelecek vadeden ve en sağlam kripto para birimlerini içerir. Sepet tokenlarda yer alan her bir kripto para belirli bir ağırlık oranına sahiptir. Bu oran, token ilk oluşturulduğu zaman belirlenmiştir. Ancak kripto para piyasalarındaki fiyat hareketlerine göre zaman zaman güncellenir. Bitlo sepet token yatırımcıları, tokenlarının içerdiği kripto paraları ve bunların ağırlıklarını şeffaf biçimde sürekli takip edebilir. 

Bitlo sepet tokenları, Avalanche (AVAX) blok zincirinde üretilmiştir.

Token 10 (TKN10)

Token 10 (TKN10), şu 10 kripto para biriminden oluşan bir sepet tokendır: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Matic Network (MATIC), Avalanche (AVAX), Solana (SOL), Polkadot (DOT), BNB (BNB), Chainlink (LINK), Cardano (ADA), Ripple (XRP)

Token 25 (TKN25)

Token 25 (TKN25) sepet tokenı 25 farklı kripto para biriminden oluşur: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Matic Network (MATIC), Avalanche (AVAX), Solana (SOL), Polkadot (DOT), BNB (BNB), Chainlink (LINK), Cardano (ADA), Ripple (XRP), Acala (ACA), FTX Token (FTT), Cosmos (ATOM), Uniswap (UNI), VeChain (VET), Curve (CRV), Decentraland (MANA), NEAR Protocol (NEAR), The Sandbox (SAND), Oasis Network (ROSE), Chiliz (CHZ), Aave (AAVE), Tron (TRX), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB).

Token DeFi (TDEFI)

Token DeFi (TDEFI), önde gelen DeFi tokenlarından oluşan bir sepet tokendır. TDEFI şu kripto paraları içerir: Sushi (SUSHI), 1inch (1INCH), MAKER (MKR), dYdX (DYDX), 0x (ZRX), Bancor (BNT), Loopring (LRC), Compound (COMP), Balancer (BAL), Kyber Network (KNC), Curve (CRV), The Graph (GRAPH), PancakeSwap (CAKE), Aave (AAVE), Chainlink (LINK), Uniswap (UNI), THORChain (RUNE), UMA (UMA).

Token Metaverse (TMETA)

Token Metaverse (TMETA), Bitlo’nun önde gelen metaverse tokenlardan oluşturduğu sepet tokenıdır. TMETA şu kripto paraları içerir: ApeCoin (APE), Axie Infinity (AXS), Terra Virtua Kolect (TVK), Ceek VR (CEEK), Highstreet (HIGH), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA). 

Token Play (TPLAY)

Token Play (TPLAY), en popüler oyun tokenlarını içeren bir sepet tokendır. TPLAY tokenın içeriğindeki oyun tokenları şunlardır: Enjin Coin (ENJ), Gala (GALA), My Neighbor Alice (ALICE), Alien Worlds (TLM), Chromia (CHR), Axie Infinity (AXS), Illuvium (ILV), Yield Guild Games (YGG), Mobox (MBOX), Merit Circle (MC). 

Token NFT (TNFT)

Bitlo tarafından çıkarılan Token NFT (TNFT), en popüler NFT tokenlarını içeren bir sepet tokendır. TNFT’nin içerdiği tokenlar şunlardır: Ethereum Name Service (ENS), Immutable X (IMX), SuperRare (RARE), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Enjin Coin (ENJ), Axie Infinity (AXS), Chromia (CHR), Gala (GALA), My Neighbor Alice (ALICE), LooksRare (LOOKS), Alien Worlds (TLM). 

Bitlo sepet tokenları nereden satın alınır?

Bitlo sepet tokenları, Bitlo üzerinden Türk lirasıyla tıpkı diğer tokenları satın alır gibi satın alınabilir. Bitlo sepet tokenlarına Sepet sekmesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Satın aldığınız sepet tokenları daha sonra yine Bitlo üzerinden dilediğiniz zaman satabilirsiniz.