ERC-721

Orta Seviye

ERC-721, Ethereum blok zinciri üzerinde her biri eşsiz olan tokenların nasıl yaratılacağını açıklayan bir standarttır. ERC-721 tokenleri, değiştirilebilir olmadıkları için ERC-20 tokenlarından farklıdır. Bu, her bir jetonun benzersiz olduğu ve sonuç olarak birbirinin yerine kullanılamayacağı anlamına gelir. Her ERC-721 token non-fungible (eşsiz) olduğu ve aynı değerde olmadığı için bu tür tokenların birbirleri ile takas edilmesi daha zordur.

ERC Nedir?

ERC, Ethereum Yorum Talebi anlamına gelir. Bu bir teknoloji veya platform değildir, daha çok inşaat için geliştiricilere teknik rehberlik sağlar diyebiliriz. Aralık 2018 itibariyle, dokuz adet sonlanmış Ethereum Yorum Talebi mevcuttur. Bunlar sırasıyla ERC-20, ERC-55, ERC-137, ERC-162, ERC-165, ERC-181, ERC-190, ERC-721 ve ERC-1167 şeklindedir.

Geliştiriciler, bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) göndererek bir ERC oluşturabilirler.

ERC-721 Değiştirilemez Token Standardı

ERC-721 Değiştirilemez Token Standardı, ERC-20 arayüz yetersizlikleri nedeniyle William Entriken, Dieter Shirley, Jacob Evans ve Nastassia Sachs tarafından 24 Ocak 2018'de gönderilen bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) aracılığıyla oluşturulmuştur.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, popüler bir Ethereum merkezi olmayan uygulaması olan Cryptokitties, yavru kedilere benzeyen bir dijital koleksiyon oluşturmak için ERC-721'i kullanmıştır. Platformun kullanıcıları tarafından belirlenen her farklı yavru kedi, piyasada farklı bir değere sahipti. Her farklı kedi yavrusu farklı bir değeri olduğundan her tokenın benzersiz şekilde oluşturulmuştu. 

Oluşturulan tokenler aşağıdakileri simgeleyebilir:

  • Taşınabilen ve taşınamayan mallar (evler, sanat eserleri ve araçlar)
  • Sanal Koleksiyonlar (Cryptokitties, nadir pepeler, koleksiyon kartları)
  • Negatif değere sahip varlıklar (krediler)

Bir ERC-721 tokenı oluşturmak için, sözleşmenin hem ERC-721 hem de ERC-165 arayüzleriyle uyumlu olması gerekir.

ERC-721 ve Non-Fungible Token (NFT)

Bir Non-Fungible Token olan NFT bir şeyi veya birini benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılır. Bu token türü; koleksiyon öğeleri, erişim anahtarları, piyango biletleri, konserler ve spor maçları için numaralı koltuklar ve benzeri şeyleri sunan platformlarda kullanılmak için mükemmeldir. Bu özel token türü inanılmaz olanaklara sahiptir, bu nedenle ERC-721 gibi özel bir standarda ihtiyaç duyar.

ERC-721, NFT için bir standart oluşturmaktadır yani başka bir deyişle, bu token türü benzersizdir ve belki yaşı, nadirliği ve hatta görseli gibi başka bir şey nedeniyle aynı akıllı kontrat ile oluşturulmuş başka bir tokendan farklı değere sahip olabilmektedir. Tüm NFT'lerin “tokenId” adında bir uint256 değişkeni vardır. Bu nedenle herhangi bir ERC-721 kontratı için çift kontrat adresi, uint256 tokenId global olarak benzersiz olmalıdır.