Değişim-Change

Orta Seviye

Change ya da Türkçe karşılığı ile değişim, UTXO (An Unspent Transaction Output) modelini kullanan kripto para birimleriyle ilgili bir kavramdır. Değişim, bir işlemi başlatmak için harcanmamış çıktıları kullandıktan sonra bir kullanıcıya geri gönderilen coinlerin sayısı olarak tanımlanmaktadır.


Bitcoin (BTC) ve diğer birçok kripto para birimi,  harcanmamış işlem çıktıları (UTXO) modeline dayanmaktadır. UTXO modelinde, işlemler girdi ve çıktılardan oluşmaktadır. Başka bir deyişle, bir kullanıcı herhangi bir kişiye para göndermek istediğinde, ağa girdileri sağlamaktadır. İşlemi işlendikten sonra ise yeni işlemler için girdi olarak kullanılabilecek çıktılar üretilmektedir.


Örnek olarak Bitcoin adresinin bakiyesi aslında üzerinde depolanan belirli sayıda madeni para değil, daha çok önceki işlemlerden henüz harcanmamış çıktıların bir koleksiyonu olarak da görülebilmektedir. Ayrıca Bitcoin gönderildiğinde, bunlar yalnızca bir çıktı olarak gönderilebilmektedir, geri kalanı ise değişim olarak geri gönderilmektedir.


Daha fiziksel bir örnek vermek gerekirse, A kullanıcısının tek harcanmamış 0,5 BTC çıktısı olan bir Bitcoin adresi olsun. A kullanıcısı da B kullanıcısına 0,3 BTC göndermek istesin. Kullanıcılar 0,5 tokenlık UTXO’larını bölemezler ancak bunun yerine, yeni işlemin tek girdisi olarak tam tutarı ağa göndermeleri gerekecektir. Ağ daha sonra bu girdiyi yok eder ve aynı miktarı toplayan üç yeni çıktı oluşturur, bunlar: B kullanıcısına 0,3 BTC gönderilmesi, işlemin işlenmesine yardımcı olan madenciye belirli bir küçük ücret gönderilmesi ve madenci eksi 0,2 BTC ücret, kullanıcı A’ya geri gönderilmesi şeklindedir. Bu örnek yaklaşık 0,2 BTC’lik çıktı, A kullanıcısının yeni bir UTXO olarak aldığı ve daha sonra yeni bir işlem başlatmak için girdi olarak kullanılabilecek değişiklik olarak değerlendirilebilir.