Optimism Nedir? OP Token Nedir?

Orta Seviye
Optimism Nedir? OP Token Nedir?

Optimism, 2019 yılında Ethereum (ETH) üzerinde yayınlanmış bir Katman-2 çözümüdür. Katman-2 çözümleri, temel katmanlarının güvenlik özelliklerini devralarak çalışır ve ana zincirden hem daha hızlı hem de daha ucuzdur. Katman-2 üzerinde gerçekleştirilen işlemler  genellikle küçük kanıt dosyaları haline getirilir ve periyodik bir şekilde ana zincire gönderilir.

Bu makalemizde “Optimism Nedir?” sorusuna cevap verecek ve Optimism’in nasıl çalıştığından bahsedeceğiz.

Optimism Nedir?

Optimism’i tanımlamadan ve ondan detaylıca bahsetmenden önce Ethereum üzerinde çalışan ve Optimism’in altında yatan teknoloji olan Optimistic Rollup’lardan bahsetmeliyiz. 

Optimistic Rollup Nasıl Çalışır?

Rollup’lar gerçekleştirilmek istenen işlemleri ana zincir dışında yürüten ve daha sonrasında bu işlemlere ait verilerin küçük boyutlu kanıtlar halinde ana zincire sunulmasını sağlayan bir teknolojidir. Optimism ise rollup teknolojisinin iki ana kolu olan optimistic rollup’lar ve zero knowledge (sıfır bilgi) rollup’lardan optimistic rollup’lar ile çalışan bir Katman-2 çözümüdür. 

Optimistic Rollup üzerinde iki temel oyuncu söz konusudur: Aggregators, yani toplayıcılar ve validators, yani doğrulayıcılar. Doğrulayıcılar, Optimism üzerinde gerçekleşen işlemleri toplayarak ana zincir üzerindeki akıllı sözleşmeye küçük kanıt paketleri halinde gönderirler. Gönderilen paket içerisindeki verilerin yanlış ya da kötü niyetli olması durumunda paket geri gönderilir ve yeniden toplanarak ana zincire iletilir. Bu durumda kötü niyetli işlemleri içeren paketi gönderen doğrulayıcı, stake ettiği tutar üzerinden cezalandırılır. 

Optimistic Rollup, isminden de anlayabileceğimiz gibi, ana zincire gönderilen işlemlerin büyük çoğunluğunun gerçek işlem olduğu ve dolandırıcılık amaçlı olmadığı varsayımına dayanmaktadır. Kısacası, herkesin etik çerçevesinde hareket ettiği varsayılmaktadır. Ethereum üzerinde ölçeklenebilmeyi amaçlayan birçok optimistic rollup projesi vardır ve bunlardan en popülerlerinden bir tanesi Optimisim’dir.

Optimism 

Optimism, Ethereum (ETH) blok zinciri üzerinde çalışan bir Katman-2 çözümüdür. Optimism, rollup teknolojisini kullanarak ana zincir içerisinde çalışmaktadır. Optimism üzerinde kullanıcılar hızlı ve ucuz bir şekilde işlem gerçekleştirerek Ethereum ağı üzerindeki uygulamalarla kolayca etkileşime girebilmektedir.

Optimism Token

Optimism, 26 Nisan 2022 tarihinde kendi zinciri özelinde yönetişim için kullanılacak yerel kripto para birimi OP tokenı duyurdu. OP token önceden Optimism katmanını deneyimleyen ve belirli şartları yerine getirmiş kullanıcılara airdrop ile dağıtıldı. 

OP token arzı ilk etapta 4.294.967.296 adet olarak belirlenmiştir ve yıllık yüzde 2 enflasyon oranına sahip olacaktır. 

Arzın yüzde 20'si geriye dönük protokol varlıklarının finansmanına, yüzde 17'si yatırımcılara, yüzde 19'u çekirdek ekibe, yüzde 25'i ekosistem fonuna ve yüzde19'u kullanıcı airdroplarına ayrılmış durumdadır. Yüzde 19 olarak ayrılan airdrop kısmında ilk airdrop olarak arzın yüzde 5’lik bir kısmı dağıtılmıştır. İlerleyen dönemlerde ise geriye kalan yüzde 14’lük kısmın dağıtılması planlanmaktadır.

Optimism Collective Nedir?

Optimism Collective, merkeziyetsiz bir ekosistemin hızlı ve sürdürülebilir büyümesini sağlamak için inşa edilmiş ve Optimism Vakfı tarafından yönetilen bir projedir. Optimism Collective, dijital demokratik yönetişim sağlamayı amaçlar. 

Optimism Collective, iki ana grubun birleşiminden oluşur: Token House (Token Evi) ve Citizens’ House (Vatandaş Evi)

Token Evi, yapılan ilk airdrop ile birlikte katılımcılarını bekleyen ve token sahiplerinin Optimism’in gelişimi, iç teşvikler ve güncelleştirmeler konusunda doğrudan söz hakkına sahip olduğu bir yapıdır.

Vatandaş Evi ise ağ tarafından toplanan gelirden elde edilen geriye dönük protokol varlıklarının finansmanını dağıtma sürecini kolaylaştırmak ve yönetmek amacıyla oluşturulmuş bir yapıdır. Token Evi’ne katılımcılar ellerinde tuttukları OP token ile katılım sağlarlarken, Vatandaş Evi’ne Optimism’e özel NFT’ler ile katılım sağlarlar.

Optimism ve OP Tokenın Geleceği

Optimism, önemli bir Ethereum tabanlı Katman-2 çözümüdür. Halihazırda Uniswap (UNI) gibi merkeziyetsiz borsaların da desteklediği Optimism, Ethereum ve ölçeklenebilirlik hususunda büyük bir potansiyel taşımaktadır. Bu sebeple kullanımı günden güne artan Katman-2 projelerinden olan Optimism, işlevsel şekilde kullanıma açılması ve yönetişim alanını desteklemek amacıyla OP tokenı duyurdu. Optimism üzerinde yönetişim ve merkeziyetsizliği güçlendirmek amacıyla kullanılması hedeflenen OP token, 2022 yılı içerisinde kilitlerin açılması ile yatırımcılar tarafından alınıp satılabilecektir.