ROSE Token Nedir?

Başlangıç Seviyesi
ROSE Token Nedir?

ROSE token, merkeziyetsiz finans dünyasına yeni açılımlar getiren Oasis Network’ün yerel kripto para birimidir. ROSE token, Oasis Network’ün Consensus Katmanı üzerinde staking ve delegasyon işlemleri; ParaTimes Katmanı üzerinde ise ücret gerektiren akıllı sözleşme işlemleri için kullanılır.

Oasis Network (ROSE) hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek için tıklayın.

Bu makalede önce kısaca Oasis Network projesinden bahsedecek, ardından ROSE tokenı inceleyeceğiz. 

Oasis Network nedir?

Oasis Network (ROSE), Ethereum blok zinciri üzerinde kurulmuş olan ama hızı ve verimliliği ile Ethereum’a alternatif sunan bir merkeziyetsiz finans (DeFi) sistemidir. 2020’de piyasaya sürülen Oasis Network, odağına gizlilik meselesini almıştır ve açık kodlu, ölçeklenebilir bir veri ekonomisi oluşturmayı amaçlamaktadır. 

Proof-of-stake (Hisset kanıtı - PoS) fikir birliği algoritmasını kullanan Oasis Network, Consensus ve ParaTimes olmak üzere iki katmandan oluşur. Consensus adı verilen katmanda doğrulayıcı düğümler tarafından yürütülen güvenli ve ölçeklenebilir bir fikir birliği mekanizması bulunur. ParaTimes Katmanı ise paralel çalışma zamanlarından oluşur ve ağın ölçeklenebilirliğini artırır. Bu iki katman sayesinde Oasis Network, benzersiz seviyede gizlilik, güvenlik ve hız sunabilir. 

ROSE token nedir?

ROSE token, Oasis Network’ün yerel kripto para birimidir. ROSE token, ERC-20 tabanlı ve arzı sınırlı bir kripto paradır. 

ROSE token arzı 10 milyar adet ile sınırlıdır. Yaklaşık 2,3 milyar ROSE, staking ödülleri için ayrılmıştır. 

ROSE token ne işe yarar?

ROSE token, Oasis Network ağındaki işlem ücretlerinin ödenmesinde kullanılır. ROSE, aynı zamanda ağda staking ve delegasyon için kullanılır. ParaTimes Katmanı’nda geliştirme yapabilmek için kullanılan akıllı sözleşmelerin ücretleri de ROSE token ile ödenmektedir.

ROSE token dağıtımı

Arzı 10 milyar ile sınırlı olan ROSE token, şu şekilde dağıtılmaktadır: 

  • %23,5: Staking ödülleri
  • %23: Destekçiler
  • %20: Çekirdek katılımcılar
  • %18,5: Topluluk ve ekosistem
  • %10: Vakıf bağışı
  • %5: Stratejik ortaklar ve rezerv

ROSE token istatistikleri

ROSE token, piyasa değeri bakımından en değerli 100 kripto para biriminden biridir

ROSE token 17 Şubat 2022 itibarıyla tüm zamanlardaki en düşük seviyesini 26 Kasım 2020’de 0,03205 dolar; en yüksek seviyesini ise 15 Ocak 2022’de 0,5964 dolar ile görmüştür. ROSE TRY paritesinde ise tüm zamanlardaki en yüksek seviyesini 8,10 TRY; en düşük seviyesini 0.4354 TRY ile görmüştür.

ROSE token nasıl kazanılır?

ROSE token kazanmanın üç yolu vardır. 

  1. Topluluk meydan okumalarına katılarak veya Oasis Elçisi olarak ROSE kazanabilirsiniz.
  2. Bir düğüm çalıştırarak ve ağ üzerinde staking yaparak veya delegasyona katılarak ROSE kazanabilirsiniz.
  3. Oasis ekosisteminin büyümesini teşvik etmek için tasarlanan ROSE Bloom Hibe Programı, bir dizi kilit odak alanında projelerin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu hibe programı ile ROSE kazanabilirsiniz. 

ROSE token nasıl alınır?

ROSE token, güvenilir kripto para borsaları üzerinden alınabilir. Türkiye’de ROSE TRY paritesinde Türk lirası ile de kolaylıkla işlem yapabilirsiniz.