Bitcoin Muslukları Nedir? Bitcoin Faucet Nasıl Çalışır?

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin Muslukları Nedir? Bitcoin Faucet Nasıl Çalışır?

Bitcoin (BTC), 2009’da piyasaya ilk çıktığında geniş kesimlerce anında benimsenmedi ve beninsenmesini kolaylaştırmak için bitcoin muslukları ya da bitcoin faucet olarak anılan şey ortaya çıkarıldı. 

Eminim sokakta gezerken ya da bir markete gittiğinizde sizden de promosyon ürünler denemenizi isteyenler olmuştur. Bu ürünler size, o ürünü beğenip gelecekte satın alacağınız ümidiyle ücretsiz verilmiştir. Aynı şey kripto para dünyasında da var ve buna kripto faucet ya da kripto musluğu deniyor. Anlayacağınız, bitcoin faucet ya da bitcoin musluğu, pazarlama amacıyla küçük miktarlarda ücretsiz bitcoin dağıtma yöntemidir.

Bu makalemizde bitcoin musluğu ya da bitcoin faucet yöntemini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Bitcoin faucet nasıl ortaya çıktı?

Bitcoin musluğu, 2010 yılında, Gavin Andresen isminde bir Bitcoin geliştiricisi tarafından ortaya çıkarıldı. Bu, esasında, talep etmeye istekli herkese küçük miktarlarda BTC "damlatmak" için çalışan bir mekanizmaydı. Gavin Andresen’in bu mekanizmayı, bitcoin musluğunu ortaya çıkarırken bir tek amacı vardı: Bitcoin’i doğrudan potansiyel kullanıcılara ulaştırmak ve onun benimsenmesini kolaylaştırmak.

Andresen’in bitcoin musluğu, spam veya botları önlemek için bir captcha içeren basit bir web sayfası şeklindeydi. Captcha'yı tamamlayan ziyaretçilere 5 BTC veriliyordu. Evet, bir tuşa tıklıyor ve tam 5 BTC kazanıyordunuz! Bugünün şartlarında neredeyse 100 bin dolar… Kaldı ki 300 bin doların üzerinde ettiği zamanlar da olmuştu. Geriye dönüp bakıldığında bu çılgınca görünebilir ancak o zamanlar bitcoin’in değeri bir doların altındaydı. Proje, hâlâ ilgi çekmeye çalışıyordu. 

Bu ilk bitcoin musluğu, faaliyette olduğu süre boyunca neredeyse 20 bin BTC dağıttı. Bugünden bakınca, bir tıkla 5 BTC kazanmak kulağa harika geliyor. Peki siz adını hiç duymadığınız ve gerçekten hiçbir şey yapamayacağınız gizemli bir para birimiyle sizi ödüllendireceğini iddia eden rastgele bir bağlantıya tıklar mıydınız?

Tabii ki BTC büyük talep görüyor, bu nedenle kimse bir tuşa tıkladınız diye size 5 BTC vermez. Ancak iyi haber şu ki, bitcoin musluklarından hâlâ para kazanabilirsiniz. Sadece nasıl çalıştıklarının, musluğun arkasındaki motivasyonların ve karşılığında ne yapmanız gerektiğinin tamamen farkında olmanız gerekiyor.

Bitcoin muslukları nasıl çalışır?

Artık herhangi bir web sitesi sahibi, bir kripto para cüzdanını BTC ile finanse ederek ve bunu web sitesinde çalışan basit bir komut dosyasına bağlayarak bir bitcoin musluğu oluşturabilir.

Bitcoin faucet kurulumu son derece kolaydır. Süreci otomatikleştiren Wordpress eklentileri bile var. Bu eklentiler sayesinde bir kripto cüzdanı, asgari bir para çekme eşiğiyle, önceden belirlenmiş aralıklarla Satoshi (1 BTC = 100.000.000 Satoshi) ödemek üzere programlanabiliyor. 

Tabii, fark etmişsinizdir, Satoshi diyoruz… Artık çoğu musluk, ödemelerini Satoshi biçiminde yapıyor. Satoshi, en düşük bitcoin birimidir. Tıpkı doların senti ya da liranın kuruşu gibi… 

Çoğu bitcoin faucet, bedava coin alabileceğiniz görevleri tamamlamanıza izin vermeden önce bir e-posta adresi ve şifreyle kaydolamanızı gerektirir. Bu görevler arasında video izlemek, reklamlara tıklamak, çeşitli quiz’leri tamamlamak, zar atmak ya da bulmacaları çözmek olabilir.

Kulağa zevkli gelmiyor. Ama bu görevleri tamamlamak son derece kolay. Elbette aklınıza hemen birden fazla hesap açarak bitcoin musluğundan daha fazla yararlanmak fikri gelebilir. Ne var ki tüm bitcoin muslukları, aynı IP adresiyle tek bir hesap açılmasına izin verir. Yine de birçok kişi bitcoin musluğunun ödül dağıttığı zaman aralıklarından tam vaktinde yararlanabilmek için botlar kullanır. Çoğu bitcoin faucet bot kullanımına olanak sağlıyor. 

Bu arada, bir faucet ile elde edilebilecek tek kripto para bitcoin değil. En popüler kripto paraların çoğu için kripto para muslukları bulunuyor. Bununla birlikte, değeri ve diğer kripto para birimlerinin çoğundan daha iyi performans gösteren geçmişi göz önüne alındığında, bitcoin muslukları seçilebilecek en iyi kripto para muslukları olarak görülebilir.

İyi bir bitcoin faucet, diğer kripto musluklarına kıyasla daha fazla kullanıcıya sahiptir ve piyasa ortalamasının üzerinde ödemeler sunar.