SingularityNET Nasıl Çalışır? Daemon Nedir?

Başlangıç Seviyesi
SingularityNET Nasıl Çalışır? Daemon Nedir?

Yapay zeka projeleri blockchain dünyasında giderek daha fazla ilgi çekerken SingularityNET (AGIX) bu projeler arasında en popülerlerinden biri oldu. Merkeziyetsiz bir yapay zeka pazar yeri olan SingularityNET, alıcı şirketleri ürünlerle buluşturarak yapay zeka geliştiricileri için ek gelir olanakları yaratıyor. 

Peki SingularityNET nasıl çalışıyor ve platformun işleyişinde anahtar rol üstlenen daemon mekanizması nedir? Bu makalemizde, önce SingularityNET platformunun ne olduğuna, ardından nasıl çalıştığına değineceğiz.

SingularityNET Nedir?

SingularityNET (AGIX), merkeziyetsiz bir yapay zeka (AI) pazar yeridir. Yapay zekanın iş dünyasındaki değeri her geçen gün daha aşikar olsa da yapay zeka geliştiricileri ile onların geliştirdiği araçları kullanmak isteyen işletmeler arasında önemli bir uçurum var. Çoğu kuruluş, tek bir yapay zeka projesinin sunabileceğinden daha özelleştirilmiş bir çözüme ihtiyaç duyuyor. Araştırma projeleri de çoğu zaman etkili bir makine öğrenimi oluşturmak için yeterince büyük veri setlerine erişmekte zorlanıyor. SingularityNET ise yapay zeka alanındaki bu eksiklikleri gideriyor.

SingularityNET Nasıl Çalışır?

SingularityNET, Ethereum blokzincirinde çalışan bir platformdur. Bununla beraber, mevcut Ethereum ana ağına daha az bağımlı olan ölçeklenebilir ve işlevsel bir sistem oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu amaçla SingularityNET, yapay zeka hizmetlerinin hızlı ve basit entegrasyonunu sağlamak için blockchain mimarisinden soyutlanmış araçlar yaratmıştır. Bu araçların en önemlisi ise platformun ölçeklenebilirliğine katkı sunması planlanan, esnek bir araç olan daemon mekanizmasıdır.

Daemon nedir?

Daemon, geliştiricilerin yapay zeka ile ilgili görevlere odaklanmasını sağlamak için Ethereum akıllı sözleşmeleri ve ödemelerinin yanı sıra diğer birçok blockchain göreviyle etkileşime giren zincir dışı bir sidecar proxy hizmetidir. 

Daemon, ödemeleri kolaylaştırır ve çeviri talep eder. Ödemeler için daemon, kullanıcıların imzalarını doğrulamak ve başarılı bir şekilde işlem yapmak için yeterli fonun mevcut olduğundan emin olmak amacıyla Multi-Party Escrow (Çok Taraflı Escrow) akıllı sözleşmesiyle etkileşime girer. Ödeme talepleri işlendikten sonra, daemon bunları yapay zeka tarafından okunabilir bir formata çevirir. 

SingularityNET Yapay Zeka Hizmetleri Pazarı

En başta söyledik: SingularityNET, bir yapay zeka hizmetleri pazar yeri olarak çalışır. SingularityNET ekibi, yapay zeka alanında özellikle üç başlığa odaklanmıştır: Bulut robotik, biyomedikal araştırma ve siber güvenlik.

SingularityNET’in pazar yerinde, yapay zeka geliştiricileri ürettikleri hizmetleri ve araçları AGIX token karşılığında satabilir. AGIX token dışında araç ve hizmetler, birbiriyle de takas edilebilir.

Bu işlemleri mümkün olduğunca basit hale getirmek için SingularityNET, görüntü ve dil işleme gibi standart yapay zeka hizmetlerini akıllı sözleşmelere dahil edebilen API'ler sağlar.

AGIX Token Nedir?

AGIX token, SingularityNET yapay zeka hizmetleri pazar yerinin merkezinde yer alır. SingularityNET üzerindeki işlem ücretleri AGIX ile ödenir. AGIX token aynı zamanda stake edilebilir ve staking geliri sağlar. 

Bir ERC-20 token’ı olan AGIX token’ın maksimum arzı ise 2 milyar olarak belirlenmiştir.

AGIX token nereden alınır?

AGIX token, Türkiye’nin güvenilir kripto para borsalarında Bitlo’da listelenmiştir. Bitlo üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde Türk lirası ile AGIX token satın almak ve AGIX/TRY al sat işlemleri yapmak mümkündür.