ASIC

Orta Seviye

Application-Specific Integrated Circuit ya da kısaca ASIC, Türkçede “uygulamaya özel tümleşik devre” demektir. Türkçe karşılığından da anlaşılacağı üzere ASIC, belirli bir amaçla tasarlanmış entegre devreleri ifade etmektedir. ASIC'ler, bilgisayarlarımıza ve mobil cihazlarımıza güç veren CPU'lar gibi genel amaçlı devrelerin aksine, spesifik bir kullanım durumuna hizmet etmek üzere tasarlanmışlardır.

Basit hesaplama işlemleri için genel amaçlı bir CPU gücü yerine ASIC kullanmak çok daha verimlidir. ASIC kullanmak hem maliyet hem de enerji açısından tasarruf sağlar.

ASIC

Kripto Para Dünyasında ASIC

Kripto para dünyasında ASIC, Bitmain ve Halong Mining gibi şirketler tarafından geliştirilen ve düzenli olarak iyileştirilen özel donanımları ifade eder. Bu donanımlar, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak üzere tasarlanmıştır. Buna rağmen, ASIC kullanılarak etkili şekilde madenciliği yapılamayan coinler de mevcuttur. ASIC ile madenciliği yapılamayan coinlere "ASIC'e dirençli kripto para birimi" denilmektedir.

ASIC cihazları ne işe yarar?

ASIC cihazları, kripto para madenciliği (mining) için ihtiyaç duyulan hash gücünü sağlar. Ancak her sene cihazlarını yenileyebilen ve binlerce ASIC alabilen belirli sayıda şirket vardır. Bu da, kripto para madenciliğinin belirli düzeyde merkezileşmesine neden olmuştur. Bugün piyasadaki hash gücünün çoğunluğu bu şirketlere aittir.

Madencilik, geçerli bir hash çıktısı üretilinceye kadar sayısız hash fonksiyonu gerçekleştirilen bir süreçtir. Geçerli bir hash bulan bir madenci, bunu çalışmalarının kanıtı olarak gösterir. Bu da onlara bir sonraki işlem bloğuna geçme ve blok ödülünü alma hakkı verir. Bir başka deyişle, kripto para madencileri, madencilik ile kripto para kazanır.

ASIC'ler her ne kadar verimli olsalar da belirli bir kullanım alanıyla sınırlı olmaları, onları başka işlemler için işe yaramaz hale getirir. Bitcoin madenciliğinde kullanılan bir ASIC, benzer fonksiyonlarda kullanılmak dışında başka bir işe yaramayacaktır. Dahası, ASIC teknolojilerinin gelişmesiyle her sene daha iyi bir model piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle ASIC’ler hızla eskimekte ve kripto para madenciliği rekabete dayalı bir piyasa olduğundan eskiyen ASIC’ler işlevsiz hale gelmektedir.