Pump ve Dump Şeması

Orta Seviye

Pump ve Dump türkçe karşılık olarak şişirmek-yükseltmek veya söndürmek-düşürmek anlamına gelir. Pump ve Dump, sahte tavsiyeler ve yönlendirmeler yoluyla bir kripto paranın, hisse senedinin veya menkul kıymetin fiyatını arttırmaya ya da düşürmeye çalışan manipülatif bir plandır. Bu manipülasyon; yanlış, şaşırtırcı ve çok abartılı ifadeler ile yaratılır ve gerçekleştirilir. Bir Pump ve Dump manipülasyonunu planlayan kişiler ilgili menkul değere hali hazırda sahiptir ve bu manipülasyon ile birlikte ucuz fiyattan aldığı menkul değeri manipülasyon ile yükseltilmiş şişirme fiyattan satarak kazanç sağlar.

Pump ve Dump Yapmak Suç Mu?

Pump ve Dump manipülasyonu yapmak menkül kıymetler kurallarına göre yasa dışıdır ve ağır para cezası ve çeşitli yaptırımlar ile cezalandırılır. Kişilerin ve kurumların borsalarda işlem yapma hakkını dönemsel olarak elinden alabilir hatta borsada işlem yapmaktan men edebilir. 

Kripto para sektöründe ise bu uygulamaya global veya yerel yaptırımlar henüz geniş çaplı olarak mevcut değildir ancak Pump ve Dump operasyonu gerçekleşen kripto para birimleri yatırımcılar tarafında çok büyük ölçüde güven kaybeder ve işlem hacmi zarar görür. Genellikle geliştirici ekip, kripto paranın bu tarz manipülasyonlardan etkilenmesini engellemeye çalışır. 

Gün geçtikçe büyüyen ve gelişen kripto para sektöründe her geçen gün Pump ve Dump vakaları artmakta dolayısıyla yatırımcıya zarar veren bu tarz manipülasyonlardan korunmak için dikkatli adımlar atmak ve panik ile birlikte işlemler yapmamak gerekir.

Pump ve Dump Tehlikesi Olan Coinler Hangileri?

Pump ve Dump operasyonu yaşanma ihtimali her coin için geçerli olsada bu durum, coinin hacmi, holder sayısı ve miktarı, dolaşımdaki coin miktarının yatırımcılar arasındaki paylaşım oranı gibi çeşitli parametrelere göre değişiklik gösterir. 

Pump ve Dump manipülasyonun gerçekleşme ihtimali en yüksek olan coinler mikro ve küçük işlem hacmine sahip olanlardır. Bu şekilde çok düşük miktardaki paralar ile alım yapılarak coinin fiyatı yükseltilebilir. Unutulmamalıdır ki bu ve bunun gibi manipülasyonlar her coinde gerçekleşebilir. Coin ne kadar güçlüyse, manipülasyon gerçekleştirecek ekipte o kadar güçlü olabilir.

Pump ve Dump Manipülasyonu Nasıl Yapılır?

Çeşitli manipülatif operasyonlar yapmak için temel unsur kitle yönetimidir. Dolayısı ile kripto sektöründe kitle yönetmek için bir çok seçenek vardır. Manipülasyon yaratacak ekip ilgili kripto parayı düşük fiyattan satın alıp; Twitter, Telegram, Discord veya Reddit gibi platformlarda ilgili kripto paraya popülarite kazandırmaya çalışır. Sosyal medya toplulukta sıkça bahsi geçen coini araştıran kullancılar, ekibin yaptığı alımı görür ve yükselişin çoktan başladığını ve herkesin alım yaptığını düşünerek trene atlamak ister ve alım yapar. Yeterinde fiyatlandığını düşünen manipülasyon ekibi çok yüksek miktarda satış gerçekleştirir ve coinin pump anında yakaladığı ivme ters yönde dump olarak gerçekleşir.