Kolokasyon-Colocation

İleri Seviye

Anlamı “ortak yerleşim” olan kolokasyon (colocation) ya da kısa adıyla “colo”, birden fazla kişinin veya şirketin IT ekipmanını ve özel donanımını depolamak için paylaşılan bir tesisin kurulması anlamına gelir. Yüksek frekanslı ticaret (HFT) şirketleri, güncel piyasa fiyatlarına daha erken ulaşabilmek için ortak yerleşimi tercih ederler.


Ortak yerleşim temel olarak hosting hizmeti yapmaktır. Yüksek frekanslı ticarette (HFT) ortak yerleşim, borsalara ait bir veri merkezi içindeki ayrılmış bir alanı ifade eder. Ortak yerleşim, işletmelerin ve bireylerin kendi sunucularını belli bir veri merkezine getirmelerini sağlar. Bu veri merkezleri, gelişmiş güvenlik özellikleri gerektiren kurumlar için kafesler, açık raflar ve özel suitler sunar. Bu nedenle şirketler, sunucularını depolamak ve içeriklerine başka bir yerden erişmek için veri merkezini kullanır. Ortak yerleşim, her şeyi sıfırdan inşa etmeye gerek kalmadan onlara gerekli altyapıyı sağladığı için küçük firmalar için de ideal bir seçenektir. 


Birincil amacı, HFT tüccarlarına ve firmalarına ait olan bilgisayarları borsa sunucuları ile aynı binada bulundurmaktır. HFT şirketleri ve tüccarları bunu yaparak, mevcut piyasa fiyatlarını halkın geri kalanından daha erken alabilirler. Fark her ne kadar nanosaniye düzeyinde olsa da HFT firmaları genellikle böyle bir avantaj için milyonlarca dolar ödemektedirler.


Başka bir deyişle yüksek frekanslı tüccarlar, bilgisayarları ile borsa sunucuları arasındaki fiziksel yakınlıktan bir avantaj elde etmek için ortak yerleşim yapmayı tercih ederler.


Ortak yerleşim kavramına olan ilginin son yıllarda artması yeni iş kollarının türemesine neden oldu. Bazı uzmanlar, ortak yerleşim hizmetlerine yönelik artan talebin, hisse senedi tüccarlarının neden büyük borsa sunucularına yakın daha büyük veri merkezleri oluşturduğunu açıkladığını dile getirmektedir. 


Örneğin önceki New York Borsası (NYSE) tesisi, yaklaşık 4600 metrekarelik bir alanda bulunmaktaydı. Bununla birlikte, yeni veri merkezi yaklaşık 39800 metrekarelik bir alanı kaplıyor ve bu da onu bir öncekinden dokuz kat daha büyük yapmaktadır.


Ticaret ortamının yanı sıra, ortak yerleşim terimi ayrıca uzmanlaşmış ortak yerleşim merkezlerine (taşıyıcı oteller olarak da bilinir) atıfta bulunmaktadır. Bunlar alan, profesyonel donanım, bant genişliği ve diğer IT hizmetlerini kiralayan veri merkezleridir. Böyle bir uzmanlık hizmeti sadece diğer şirketlere değil aynı zamanda bireysel müşterilere de sunulmaktadır.

Kripto Paralarda Ortak Yerleşim

Ortak yerleşim veri merkezleri kolaylık sağlaması ve tesislerde daha fazla alana sahip olunması nedeni ile Bitcoin'lerin ASIC madenciliği için idealdir. Pek çok madenci, sunucularını veri merkezlerinde tek bir yerde depolamayı tercih etmektedir. Her kabinin internet bağlantısı, gücü ve soğutması vardır ve son derece güvenlidir. Müşteriler bu merkezlerde sunucularının güvende olduğunu ve hiç kimsenin verilerine yetkisiz erişim sağlayamayacağından emin olur.