Çeşitlendirme-Diversification

Orta Seviye

Bir finans terimi olarak diversification yani “çeşitlendirme”, sermayenin farklı varlık sınıfları ve finansal araçlar arasında dağıtılması anlamına gelir. Bunun yapılmasındaki amaç tek bir mala sahip olmanın, birden fazla mala sahip olmaktan daha riskli olmasındandır. Yani eğer tek bir mal varlığına sahipseniz ve bunu kaybederseniz elinizde hiç bir şey kalmayacaktır ancak elinizde birden fazla mal varlığı olursa birini kaybetseniz bile hala elinizde bir kaç tane farklı mal varlığı bulunacaktır. Bu mal varlıkları hisse senedi, tahvil, emtia veya kripto para birimi olabilir.

Çeşitlendirme stratejisinin arkasındaki fikir, çok çeşitli varlıklardan oluşan bir portföyün daha iyi uzun vadeli getiri sağlaması ve aynı zamanda önemli kayıp risklerini azaltmasından ileri gelir. Çeşitlendirme; örneğin farklı kripto para birimlerine yatırım yapmak gibi tek bir varlık sınıfı içinde ya da hem kripto paraya hem de hisse senetlerine yatırım yapmak gibi çeşitli varlık sınıfları arasında gerçekleştirilebilir.

Olumlu performans sergileyen varlıklar, olumsuz getirisi olanları etkisiz hale getirme eğiliminde olacağından çeşitlendirilmiş bir portföy daha iyi bir seçenek olacaktır. Bu nedenle, bir yatırım portföyünü oluşturan varlıklar arasındaki korelasyonu dikkate almak önemlidir. Örneğin, bir portföy yüksek düzeyde ilişkili kripto para birimlerinden oluşuyorsa, piyasa etkilerine tek varlıktan oluşan bir sepet gibi tepki verecektir. Negatif ilişkili varlıklar, çeşitlendirme açısından daha faydalıdır çünkü piyasa güçlerine farklı tepki verirler ve zıt yönlerde hareket etme eğilimindedirler.

Bunun dışında, çeşitlendirme stratejileri, varlığın coğrafi konumu, sektörü, şirket büyüklüğü gibi diğer faktörleri de içerebilir. Örneğin, farklı ülkelerde bulunan şirketlerin hisse senetlerini tutmak, tek bir ülke içinde çeşitli hisse senetlerine sahip olmaktan daha yüksek derecede çeşitlilik yaratacaktır.

Uzmanlar genellikle bir yatırımcının asla “tüm yumurtalarını bir sepete koymaması” gerektiğini söyler ve bu popüler ifade çeşitlendirme mantığını çok iyi temsil eder. Birden fazla sepet bulundurmak daha yüksek maliyetlere ve bir yumurtayı kaybetme riskinin artmasına neden olsa da, hepsini kaybetme şansını büyük ölçüde azaltır. Tersine, tek bir varlık daha yüksek pozitif getiri sağlayabileceğinden, çeşitlendirme yukarı yönlü potansiyeli sınırlar.

Kripto Paralarda Çeşitlilik

Kripto para yatırımı yapmak isteyen bir yatırımcı, çok çeşitli coin ve tokenlara sahip olarak çeşitlendirme sağlayabilir. Böyle bir durumda blok zincirlerini ve kripto para birimlerini karşılaştırırken farklı kullanım durumlarına bakabilirler.

Kripto para yatırımlarını çeşitlendirmek bir dizi kripto projesine yatırım yapmak anlamına gelmektedir. Kripto para portföyünü çeşitlendirmenin en temel faydası riske karşı koruma sağlamasıdır. Kripto riskini azaltmak neredeyse imkânsız olsa da birkaç farklı kripto para birimine yatırım yapmanın yanı sıra sabit paralar üzerindeki pasif gelirden faydalanarak, herhangi bir varlıktaki oynaklığın bir bütün olarak portföyünüz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz. Böylece kalıcı kayıp riskini azaltabilirsiniz. Çünkü elinizdeki kripto paralardan bazıları değer kaybetse de bazıları değer kazanıyor olabilir. Böylece genel bir kayıp riskinin önüne geçilmiş olur. 

Kripto varlıklarınızı çeşitlendirmek aynı zamanda farklı coin ve projeler hakkında bilgi edinmenizi ve kripto para piyasalarındaki güncel durumu takip edebilmenizi sağlar. Böylece ayı ve boğa piyasalarının gelişini öngörebilir ve kendinizi buna göre konumlandırabilirsiniz. 

Çeşitlendirilmiş bir kripto para portföyü, büyük bir darbe alabilecek tek bir varlığa karşı daha az savunmasız olduğunuz ve daha istikrarlı getirilere sahip olduğunuz bir konuma getirecek ve hem piyasaya girme hem de piyasada var olma konusunda daha fazla esneklik sağlayacaktır. 

Portföy çeşitlendirmesi sadece bir riskten korunma yöntemi değildir; aynı zamanda yatırımlarınızdan bazılarının yükselişe geçmesi ve kat kat büyümesi durumunda kazancınızın artmasını sağlayan bir yöntemdir. Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, ne kadar çok farklı kripto paraya yatırım yaparsanız, kriptolarınızdan birinin başarılı olma olasılığı o kadar artar.  

Varlık Tahsisi Nedir?

Çeşitlendirme olarak da adlandırılan varlık tahsisi, herhangi bir yatırım stratejisinin kritik bir parçasıdır. Risk tolerans seviyeniz, finansal hedefleriniz ve yatırım zamanı ufku gibi kişisel hususlar, portföyünüzdeki varlıkları nasıl seçeceğinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır. Hisse senetleri, tahviller ve kripto para birimlerinin bir karışımına sahip olmak, pasif gelir oluşturmaya yardımcı olabilir ve aynı anda piyasadaki düşüşlere karşı koruma sağlayabilir. 

Çeşitlendirmeye Neden İhtiyaç Duyarız?

Varlıklarımızı çeşitlendirmemizin nedeni kendimizi piyasa kargaşasından korumaktır. Farklı yatırım araçları, piyasada neler olduğuna bağlı olarak farklı performans gösterme eğilimindedir. Dolayısıyla çeşitli varlıklara sahip olmak, bazıları değer kaybettiğinde diğerlerinin değer kazanabileceği anlamına gelebilir. Öte yandan tüm varlıkların değerinin artması veya tüm varlıkların değerinin düşmesi de mümkündür. 

Çeşitlendirilmiş ve iyi tahsis edilmiş bir portföy genel riski azaltsa da hedefin yine de parasal kazancı optimize etmek olduğunu belirtmekte fayda var. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli şey riski en aza indirirken getiriyi en üst düzeye çıkarmaktır. İyi çeşitlendirilmiş bir portföy genellikle hisse senetleri, sabit gelir ve altın ve petrol gibi hisse senedi karışımını içerir. Günümüz piyasasında, çeşitlendirilmiş bir portföy aynı zamanda bir veya birden daha fazla kripto varlığı içerebilir ki bu noktada kripto para yatırımı da birden fazla kripto para birimi ile çeşitlendirilmelidir.