Token Lockup

Başlangıç Seviyesi

Token kilitlenmesi terimi, kripto para birimlerinin işlem görmediği veya takas edilemediği belirli bir süreyi ifade eder. Tipik olarak, bu kilitlenmeler, belirli bir varlığın istikrarlı bir uzun vadeli değerini korumak için önleyici bir strateji olarak kullanılır. Bu, büyük sepet sahiplerinin tokenlerini pazarda tek seferde satmalarını engellemeye yardımcı olabilir. Böylece fiyatların çok hızlı bir şekilde düşmesine engel olabilir.


Initial Coin Offering (ICO) etkinliklerinden sonra, bazı yatırımcılar ve token sahipleri kripto para birimi piyasaya sürülür sürülmez tokenlerini satışa sunabilirler. Bu yaşandığında bahsedilen kripto para biriminin değeri hızla düşecektir. Bu nedenle, bunun olmasını önlemek için token kilitlemeleri kullanılır ve bir token satışına katılmak isteyen kullanıcılara ekstra bir güven seviyesi sağlanır.


Token kilitlemeleri, hak sahipliği dönemleri olarak da adlandırılabilir. Bunlar genellikle bir kripto para biriminin piyasaya sürülmesinden bir veya iki yıl sonra belirlenir. Örneğin, bir startup bir kripto para birimi oluşturur ve bunu bir ICO etkinliği aracılığıyla başlatırsa, ekip için iki yıllık bir kilitlenme süresi tanımlayabilir, bu da hiçbir ekip üyesinin kilitlenme süresi sona ermeden tokenlerini satamayacağı anlamına gelir. Bu durum, proje ve ekip çalışanlarının tokenleri hakkında endişelenmeden daha motive bir şekilde çalışabileceği anlamına gelir.


Kilitli tokenlerin veya coinlerin, dolaşımdaki arzın bir parçası olmadığını ve bu nedenle analizciler ve traderlar tarafından gerçekleştirilen teknik analizlerde dikkate alınmadığını belirtmek gerekir.