Microtransaction

Orta Seviye

Microtransaction, türkçe anlamı Mikro işlem anlamına gelmektedir. Mikro işlem, kişilerin çok küçük meblağlarda para (mikro ödemeler) kulanarak işlemleri gerçekleştirdiği bir iş modelidir. Bu mikro ödemelerin değeri birkaç cent kadar az olabilir. Geleneksel olarak, bu kadar küçük bir elektronik işlemi kolaylaştırmanın maliyeti, bu tür iş modelinin kendi değerinin önünde olması oldukça negatif bir durumdur. Blok zincir gibi yeni teknolojiler bu durumu değiştiriyor. 

Microtransaction Nedir?

Merkezi sistemleri kullanarak mikro işlemcileri uygulamak her zaman zor olmuştur. Bankalar ve diğer ödeme işlemcileri gibi merkezi sistemlerde, mikro ödemeler zorludur çünkü bu tür işlemlerin maliyeti genellikle oldukça yüksektir.

Çoğu platformun bir minimum gönderim ödeme gereksinimi bulunur (min. 5$, min. 10$) gibi, bu nedenle 2$’lık bir transfer yapmak için  5$ ödeme yapmak ekonomik olarak mantıksız ve mümkün değildir. 

Bazı blok zincir teknolojilerinde fahiş ücretler olmadan cent kadar düşük miktarlar göndermek mümkündür. Bu özellik, bazı çevrimiçi hizmetler için yeni iş modellerinin ortaya çıkmasını mümkün kılar. Örneğin, mikro ödemeleri kullanarak bir web sitesindeki tek bir makaleyi okumak için birkaç cent ödeyebilirsiniz.

Blokzincir teknolojisi mikro işlemler gibi bir çok konuda bizlere günlük hayatta pratik ve uygun çözümler sunuyor. Gün geçtikçe gelişen teknoloji ve blokzincir yazılımları ile bu ve bunun gibi işlemler gün geçtikçe ucuzlayacak ve tamamen ücretsiz hale gelerek ağ üzerinde işlem sayısını arttırdığı için belki de karlı hale gelecek.