Wrapped Ether (WETH)

Orta Seviye

Wrapped Ethereum (WETH), Wrapped Bitcoin ve wrapped coinler gibi terimlere günümüz kripto para dünyasında sıklıkla karşılaşılmaktadır. Tüm bu popülerliklerine rağmen kripto topluluğunun alım-satım yapan kişileri ve üyeleri, bu coinlerin kendilerine neler sunabileceğini ve sahip oldukları ortak coinlerin ne gibi farklı özelliklerinin olduğunu tam anlamıyla bilemeyedebilirler. 


Wrapped Eter (WETH), ERC-20 token standardı ile çalışan bir Ether kripto para birimini ifade etmektedir. Wrapped Ether oluşturmak için Ether’i belirli bir akıllı sözleşmeye göndermek gerekmektedir. Bu süreçte Ether beklemeye alınacak ve işlem sonunda 1:1 oranında Wrapped Ether olarak geri dönecektir. Wrapped Ether’leri tekrar Ethere dönüştürmek için akıllı sözleşmeye göndermek yeterli olacaktır.


Ethereum Blockchain’indeki yerel para birimi olan Ether, ERC-20 standardı ve diğer token standartları ortaya çıkmadan önce oluşturulmuştur. Bu nedenle Ether’in kendisi ERC-20 token standardına uyumlu değildir. Güvenilir üçüncü partilerin yardımı olmadan ve karmaşık süreçlerden geçmeden Ether’in ERC-20 tokenlarla değiştirilmesi mümkün değildir. Bir akıllı sözleşmede hem Ether’in hem de ERC-20 tokenlarını çalıştırmak, gereksiz derecede süreci karmaşıklaştırması sebebiyle geliştiriciler Ether’in sarılması (wrap edilmesi) kararını aldırmıştır. Böylelikle Ether, ERC-20 token standardı ile birlikte çalışabilir hale gelmiştir. Ether’in sarılması, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyulmadığı için ve herhangi karışık bir süreç gerektirmediğinden, Ether’leri ERC-20 token standardına sahip Wrapped Ether’le değiştirmeye izin vermektedir. 


Merkezi olmayan çoğu borsa, ERC-20 token standardına sahip olduğundan Ether yerine Wrapped Ether kullanır. Bunun sebebi peer to peer (eşler arası) tek bir token standardı altında yapılmak istenmesidir. Ethereum dünyasında yaşanan son gelişmeler Wrapped Ether gibi bir birimin tüm Ethereum Blockchain tabanlı dApps (merkeziyetsiz uygulamalar) ana birim olarak kullanılmasını içermektedir.


Wrapped Coin Nedir?

Wrapped tokenlerdan bahsedildiğinde, temelindeki varlıkları ile aynı fiyata sahip olan ETH Blockchain’inde var olan para birimler vurgulanmaktadır. Bu temel varlıkların mutlaka ETH Blockchain’inde bulunma zorunluluğu olmamaktadır. Bu şekilde wrapped tokenler, kendileri ve diğer dijital varlıklar arasında işbirliğine izin vermektedir.


Kripto para dünyasında farklı türlerde wrapped coinler bulunmaktadır. Örnek olarak Wrapped Bitcoin, BTC ile aynı değere sahiptir. Akıllı sözleşmeler Wrapped Bitcoin için bir BTC’nin fiyatını eşzamanlı olarak tekrar üretmektedir. Böylece Wrapped BTC her zaman 1:1 oranında Bitcoin ile takas edilebilmektedir.


Wrapped Ethereum’u Anlamak

Aynı zamanda WETH olarak da adlandırılan Wrapped Ethereum, Ethereum ağındaki orijinal kripto para birimi olan Ether’i temsil eden coindir. WETH, Ether’in ERC-20 standartlarıyla uyumlu bir versiyonudur. WETH’in ortaya çıkmasının sebebi, birlikte çalışabilir özelliğe sahip olmasıdır. ETH’yi diğer ERC-20 tokenları ile  takas etmek için “Wrapped” Ethereum’a ihtiyaç duyulmaktadır.


İlk başlarda Ether, üçüncü bir taraf olmadan doğrudan ERC-20 standartlarıyla takas edilememiştir. Ethereum ağında oluşturulan tüm coinler aynı standartları kullanırsa bu coinler kolaylıkla takas edilebilir ve ERC-20 standardını kullanan dApps (merkeziyetsiz uygulamalar) hemen çalışabilir. Wrapped Ethereum’un temel noktası, üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan ve daha fazla işbirliğine gerek olmadan, merkezi olmayan finansal faaliyetlere izin vermektir.


Wrapped Ethereum’un Avantajları

WETH kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan biri, merkezsizleştirilmiş finansal faaliyetlerin geliştirilmesidir bu sebeple de en büyük DeFi (Decentralized Finance) ekosistemi olan Ethereum Blockchain, işlemleri kaydetmek ve onaylamaktan daha fazlasını yapmaktadır. Birlikte çalışabilirlik durumu nedeniyle kullanıcılar ETH’den WETH’ye dönüşüm gerçekleştirirken birçok dApp ile karşılaşılmaktadır. Daha önce belirtildiği gibi, WETH standart tokenlarla birlikte çalışabilirliğe izin vermektedir.


“Standartlaştırılmış” token hataları azaltır ve peer to peer (eşler arası) ekonomiyi geliştirmek için bir dizi işlev kullanmaktadır. Geliştiriciler bir tokenın nasıl çalıştığı bilgisine önceden sahiplerse, daha az hata yapma düşüncesiyle onu projelerine kolayca entegre edebilirler. Birden çok token benzer şekilde davranır ve aynı işlevleri aynı şekilde uygularsa, dApp farklı alt coinlerle kolayca etkileşime girebilir.


Bitcoin ve Ether gibi ERC-20 coinleri de Blockchain’de izlenebilir çünkü Ethereum coinleri, Ethereum Blockchain’inde “yaşayan” belirli bir akıllı sözleşme türüdür. Şu anda birçok proje, platformlarını işletmek aynı zamanda da gerekli coinleri vermek için Ethereum Blockchain’inde ve ERC-20 standardından faydalanmaktadır.


Her türlü işlemi gerçekleştirmek için ERC-20 tokenlarını kullanmak, kripto para birimleri dünyasında giderek yaygınlaşır hale gelmektedir. Bu tokenlar, ICO (Initial Coin Offering) ve piyasadaki yeni para satış pazarlarına katılmak söz konusu olduğunda oldukça ilgi çekicidir. Bu nedenle kripto para birimlerinin bugün getirdiği tüm seçenekleri ön plana çıkarmaktadır.


Wrapped Ethereum Nerden Alınmalıdır?

Ether’i akıllı bir sözleşmeye gönderebilir ve karşılığında “Wrapped Ethereum” alınabilmektedir. 

Birçok token, garantilediği destekle çalışmak için Ethereum platformunu kullanmaktadır. Golem, Digix ve Aragon gibi kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin panoramasında olan ilgili projeler örnek olarak verilebilir.