Linux

Orta Seviye

Linux, açık kaynak kodlu, son derece özelleştirilebilir ve popüler bir işletim sistemidir (OS). Yazılım ve donanım arasındaki iletişimi kolaylaştırdığından, bilgisayarlardan arabalara kadar günümüz dünyasının çoğu alanında kullanılmaktadır.

1991 yılında Linus Torvalds tarafından oluşturulan Linux işletim sistemleri, şu anda çok çeşitli sistemlerin bir parçası olan açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynak olarak Linux, hem ticari hem de ticari olmayan kullanımlar için ücretsiz olarak kullanılabilir. Kaynak kodunu lisans hükümlerine göre herkes kullanabilir, değiştirebilir ve dağıtabilir.

Linux esnekliği sayesinde; masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, web sunucuları, süper bilgisayarlar, akıllı telefonlar, televizyonlar, yönlendiriciler, dijital kameralar, müzik aletleri ve araçlar dahil olmak üzere çok çeşitli platformlarda mevcuttur.

Linux, teknik anlamda baktığımızda bir çekirdektir. Yani bir işletim sisteminin temel öğesi olan bir bilgisayar programıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse çekirdek, bilgisayar kodunu donanımın anlayabileceği ikili verilere (0 veya 1) çeviren şeydir.

Tek başına Linux çekirdeğini kullanmak, çoğu insanın alışkın olduğu bilgisayar deneyimine hiç benzememektedir. Bu nedenle dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler, Linux çekirdeğini daha kullanıcı dostu hale getirmek için sürekli olarak ek bileşenler ve uygulamalar eklemektedirler. Bu nedenle, Linux genellikle paketler şeklinde dağıtılır. Linux'un bu değiştirilmiş sürümlerine dağıtımlar (distro) denilmektedir. 

Linux Dağıtım Türleri

Topluluklar ve şirketler zamanla, tercihlerine veya ihtiyaçlarına uygun sistemler oluşturmak için Linux ile çalışmaya başlamıştır. Dünyanın her yerinden farklı Linux dağıtımlarının uzun bir listesi mevcuttur. Bazıları tamamen topluluk tabanlı olsa da (Debian veya Arch Linux gibi), diğerleri kurumsal desteğe (Fedora veya openSUSE gibi) sahiptir. Farklı dağıtımlar farklı şeyler yapmayı hedefler. Örneğin, gizlilik (TAILS), kullanılabilirlik (Ubuntu) veya özelleştirmeye (Arch) odaklanabilirler.

Linux Kullanım Amacı

Linux; çok yönlü, verimli ve güvenli bir sistemdir. Kullanıcının tercihlerine göre özelleştirilebilir. Hafif altyapısı sayesinde, daha performanslı bir kullanıma izin verir ve hatta o kadar verimlidir ki eski bir makineyi yeniden canlandırmak için bile kullanılabilir. Bunun yanı sıra pek çok Linux dağıtımı, kullanıcıların tercihlerine göre değişiklik gösterir. Basitlik, güvenlik, gizlilik veya kişiselleştirme bu tercih edilen dağıtımların sahip oldukları özelliklerden bazılarıdır.