Yakılmış-Burned

Başlangıç Seviyesi

Kripto dünyasında coinler veya tokenlar bilinçli bir şekilde ve kalıcı olarak dolaşımdan çıkarıldıklarında “yakılmış (burned)” olarak kabul edilmektedir.


Kripto para jetonları veya madeni paraları, kasıtlı olarak sahibi olmayan bir adrese gönderilmesi veya cüzdana erişimin kaybedilmesi gibi kaza sonucu kaybedilen varlıkların aksine, dolaşımdaki arzdan kalıcı olarak çıkarıldığında yakılır.


Yakma (burn) işlemi, genellikle belirli bir kripto para birimi varlığının arkasındaki geliştirme ekibi tarafından yapılmaktadır. Yakma işlemi birkaç şekilde yapılabilir, bunlardan en yaygın olarak bilinen, paraları “yiyen adres” olarak adlandırılan bir adrese göndermektir. Başka bir deyişle, mevcut bakiye blok zincirinde herkes tarafından görülebilir ancak içeriğine erişim hiçkimse tarafından sağlanamaz.


Yakma işlemi pratiği, proje geliştiricilerinin piyasadan token satın alma gerekliliği veya halihazırda mevcut olan tedariğin belirli bir kısmını yakmayı içerebilir. Yakma (burn) farklı amaçlar göz önünde bulundurularak yapılabilir ancak çoğu zaman deflasyon amaçlı yapılmaktadır. Başka bir deyişle yakma, arzda meydana gelen bir düşüş, varlığın fiyatını yukarı çekme, alım-satım yapan kişileri ve yatırımcıları dahil olmaya teşvik etme eğilimindedir. Yakma için bir diğer önemli kullanım durumu, sabit coinlerin (değeri ABD doları gibi başka bir varlığa karşılık gelen kripto para birimleri) fiyat sabitliğini korumaktır.