Sıcak Cüzdan

Orta Seviye

Sıcak Cüzdan, telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan erişebileceğiniz, internete bağlı, çevrimiçi bir dijital depolama biçimidir. Sıcak cüzdanlar internete bağlı olması nedeniyle soğuk cüzdanlar kadar güvenilir değildir. Bazı kripto para borsaları kripto varlığınızı borsa üzerinde tutmanıza olanak sağlamanın yanı sıra kullanıcılara sıcak cüzdan da sunar.

Sıcak cüzdanlar, kripto para borsalarına yatırma ve çekme işlemleri yapmak, cüzdanlar arası transfer yapmak gibi birçok imkan sunar. Kripto varlıkları borsa hesaplarında turmaktan çok daha güvenlidir. Ayrıca soğuk cüzdanlar veya donanımsal cüzdanlara kıyasla çoğu ücretsizdir.

Web tabanlı cüzdanlar, mobil cüzdanlar ve masaüstü cihazlar tipik olarak sıcak cüzdanlardır. Bunlar arasında en güvensiz olanı Web tabanlı sıcak cüzdanlardır, aynı zamanda diğer cüzdan tiplerine kıyasla sıcak cüzdanlar çevrimiçi saldırılara karşı daha savunmasızdır. 

Web Cüzdan: Tarayıcı üzerinden ulaşabileceğiniz bu cüzdan herhangi bir indirme ya da yükleme işlemi gerektirmez. Tarayıcı tabanlı olduğu için diğer sıcak cüzdan tiplerine göre daha tehlikelidir.

Masaüstü Cüzdan: Bilgisayarınıza indirip kullandığınız bir cüzdan tipidir. Web cüzdanına kıyasla daha az kullanışlıdır. Eğer masaüstü cüzdan kullanıyosanız virüslere ve lisanssız yazılımlara karşı dikkatli olmalısınız.

Mobil Cüzdan: Masaüstü cüzdanlara benzer ancak akıllı telefonlar için tasarlanmıştır. QR kod kullanılması pratik bir transfer imkanı sunar. Trust Wallet en popüler mobil sıcak cüzdanlar arasındadır. 

Sıcak Cüzdan Kullanmanın Avantajları

Sıcak Cüzdanların en büyük avantajı kullanım kolaylığıdır. Çevrimiçi cüzdan prensibiyle çalıştıklarından kripto işlemlerinizi gerçekleştirirken çevrimiçi ve çevrimdışı transfer yapmaya gerek yoktur. Birçok kullanıcı kripto varlıklar ile ticaret veya alışveriş yapmak için mobil sıcak cüzdan kullanır. Benzer işlemleri soğuk cüzdan ile yapmak oldukça elverişsiz olur. Soğuk cüzdanı bağlamak için bir cihaz kullanmanız(genellikle bir bilgisayar) ardından sıcak cüzdana kripto aktarımı gerçekleştirip gerçekleştirmek istediğini işlemi tamamlamanız gerekir. Bu yöntem en güvenilir seçenek olmasına karşın kullanım kolaylığı yeterli seviyede değildir. 

Büyük miktarda kripto para sahibi kullanıcılar genellikle sıcak cüzdanlarında yüksek bakiyeler bulundurmazlar. Tıpkı bir ATM’den para çeker gibi gerek duydukça soğuk cüzdanlarından sıcak cüzdanlarına aktarım yaparlar. Sıcak cüzdanınızda sizler için değerli miktarda kripto varlık saklıyorsanız kullandığınız borsanın itibarına, internet bağlantınızın güvenliğine ve kullandığınız internet sayfalarına dikkat etmelisiniz. 

Çoğu saygın borsa kullanıcılarının kripto varlıklarının büyük kısmını soğuk cüzdanlarda depolar, bu sayede çevrimiçi korsan saldırılarına karşı varlıklarını korumuş olurlar.