Immutable X

Başlangıç Seviyesi

Immutable X (IMX), Ethereum blok zinciri üzerinde NFT’ler için oluşturulan katman-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür. Immutable X üzerinde, Ethereum ana zincirine göre daha hızlı, güvenli ve daha ucuz bir şekilde işlem yapmaya o daha hızlı, gaz ücretsiz ve daha güvenli şekilde işlem yapılabilmektedir. Immutable X katmanında saniyede 9 binden fazla işlem gerçekleşebilmektedir. 


Immutable X zk-rollup teknolojisi kullanarak Ethereum üzerindeki NFT projeleri için önemli bir pazaryeri ve altyapı sağlamaktadır. Önemli ölçeklenme çözümlerinden olan zk-rollup sayesinde, Immutable X üzerinde hızlı ve ucuz işlem yapabilmek mümkündür. Hem hız hem de cucuz bir yapıya sahip olan Immutable X, geleceğin “NFT blockchain ağı” olarak tanımlanmaktadır.

IMX Token


IMX token, Immutable X projesinin yerel hizmet tokenıdır. ERC-20 standartlarına uygun olarak üretilen token maksimum 2.000.000.000 adet arza sahiptir. IMX token, katman üzerinde NFT geliştiricilerini ve profesyonelleri desteklemek ve bu yapıyı güçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. 


IMX token, ekosistemi içerisinde temelde üç ana işleve sahiptir:

  • Stake edilerek staker’larına ödüller getirmek,
  • İşlem ücretlerini ödemek,
  • Oy vererek yönetişime katılmak.