Coin Yakma - Coin Burn

Başlangıç Seviyesi

Coin burn, yani coin yakma, belirli bir miktar kripto para biriminin dolaşımdan kaldırmak için kasıtlı olarak kullanılamaz bir cüzdan adresine gönderilmesi işlemidir. Yakma adresi (burn adress) olarak adlandırılan adrese kimse tarafından erişilemez. Bir token, bir yakma adresine gönderildiğinde sonsuza kadar yok olur. 

Teknik olarak bir coin yakma işlemini herkes yapabilir. Yani, herkes sahip olduğu tokenları ortadan kaldırabilir. Ancak coin yakma, bir amaca hizmet ederse anlamlıdır. 

Çoğu zaman coin yakma işlemini bizzat o kripto para biriminin geliştiricileri gerçekleştirir. Böylece ilgili kripto para biriminin arzının azaltılması ve daha nadir hale getirilmesi amaçlanır. Arzın azalması, fiyat artışına yol açabilir ve yatırımcılara fayda sağlayabilir. Ancak coin yakma işleminin fiyat artışına yol açacağı garanti edilemez. Aslında çoğu zaman coin yakma işlemleri çok az fiyat artışına yol açar, bazen de hiç yol açmaz. 

Coin yakma sahtekarlıkları

Coin yakma işlemi, yatırımcıları aldatmak amacıyla da kullanılabilir. Geliştiriciler, coin yakma işlemi uyguladıklarını iddia ederken aslında tokenlarını kendi kontrollerindeki bir cüzdana gönderebilirler. Bundan kaçınmak için, yatırım yaptığınız kripto para birimi hakkında araştırma yapmanız veya daha güvenli kripto para birimlerine yatırım yapmanız önemlidir.

Geliştiricile, kripto para birimlerinin büyük bir bölümünü elinde tutan balinaları gizlemek için de coin yakabilir. Bir geliştiricinin 1 milyar token arza sahip bir kripto para birimi çıkardığını ve bunun 100 milyonuna sahip olduğunu düşünelim. Kripto para birimini piyasaya çıkardıktan hemen sonra 600 milyon token yakarsa geriye 400 milyon token kalır. Bu durumda geliştirici, hâlâ dolaşımda olan 400 milyon jetonun yüzde 25’ine sahip demektir. Ancak orijinal arz 1 milyar olduğu için geliştirici arzın yüzde 10'una sahip gibi görünür.

Coin yakma nasıl başladı?

Coin yakma, 2017 ve 2018'de Binance Coin (BNB) ve Bitcoin Cash (BCH) dahil birden fazla kripto paranın arzını azaltmak ve böylece fiyatlarını artırmak için tokenlarını yakmasıyla kripto para sektöründe popülerlik kazandı. 

Coin yakma işleminin son zamanlarda çokça dikkat çekmesinin nedeni ise düşük fiyatla piyasaya çıkan kripto para birimlerinin bu yakma işlemiyle beraber yapay olarak fiyat artışı göstermesidir. iYeni bir kripto para birimi, bir sentin altında bir fiyata 1 trilyon token piyasaya sürülebilir ve düşük fiyat nedeniyle yatırımcıları cezbedebilir. Daha sonra geliştiriciler, fiyatı yükseltmek için milyarlarca token yakabilir.