Ashdraked

Başlangıç Seviyesi

Ashdraked, bir traderın toplam yatırım sermayesinin tamamını kaybetmesini ifade eden sözcüktür. Ashdraking ve ashdraked terimi, 2010'larda ortaya çıkan ve Lord Ashdrake takma adını kullanan Rumen bir Bitcoin (BTC) traderının faaliyetlerinden sonra kullanılmaya başlamıştır.

Lord Ashdrake kimdir?

Lord Ashdrake, çok kuşkucu bir insandı. Bitcoin ile ilgili bir shorting stratejisi vardı. Shorting, bir varlığın fiyatının düşmeye devam edeceği beklentisine ve satışa dayalı bir trading tekniğidir. Lord Ashdrake, Bitcoin’in değerinin düşeceğini iddia ediyordu.

Lord Ashdrake, BTC coin shorting'iyle, Bitcoin'in değerinin neredeyse yarı fiyatına düştüğü ve Bitcoin için bir kayıp dönemi olan 2014 ila 2015 yıllarında önemli bir başarı elde etti. Ashdrake'in Bitcoin shorting ile büyük paralar kazanması diğer kripto para traderlarını da bu stratejiyi benimsemeye teşvik etti.

Fakat bir noktada işler Lord Ashdrake için ters gitti. Bitcoin, 300 dolar sınırını aştığında Lord Ashdrake yeniden shorting yaptı ancak bu sefer piyasa onun lehine değildi. 300 dolarlık dönüm noktasından sadece birkaç hafta sonra fiyatlar hızla yükseldi, 500 doları kırdı ve neredeyse 600 dolara ulaştı. Ashdrake ise agresif bir şekilde short pozisyonda (kısa pozisyon) kalmaya devam etti ve bu da nihayetinde yatırdığı sermayenin tamamını kaybetmesine neden oldu. O zamandan beri bir traderın yatırım sermayesinin tamamını al sat sırasında kaybetmesine Ashdraked olmak deniyor.

Ashdraking, bugün hala traderlar için bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.