Süper Döngü - Super Cycle

Başlangıç Seviyesi

Küresel ekonomi döngüsel olma eğilimindedir; yani alternatif yükseliş ve düşüş dönemlerine yatkındır. Bir ekonomik döngünün dört aşaması olan genişleme, zirve, daralma (durgunluk olarak da bilinir) ve dip, ardından yeni bir döngünün başlangıcını işaret eder. Bir ekonomik döngü, bazıları oldukça kısa (18 ay kadar), bazıları ise 10 yıldan fazla sürmesine rağmen, ortalama olarak yaklaşık 5,5 yıl sürer.


Bir super cycle, yani süper döngü, genellikle ürün ve hizmetlere yönelik talepteki güçlü büyümenin yönlendirdiği sürekli bir genişleme dönemi olarak tanımlanır. Kripto para sektöründe de super cycle, sürdürülebilir bir kripto piyasası boğa koşusu dönemi olarak tanımlanabilir. Bu dönemde ilgili kripto para biriminin geniş kesimlerce benimsendiği de görülür.


Bu döngünün işleyişi aslında basittir: İnsanlar bir varlıkla ilgilenmeye başlar. Bu ilginin sonucunda varlığın değeri yükselir; değeri yükseldikçe daha çok kişi o varlığa yatırım yapar. Yeni insanlar ne kadar çok yatırım yaparsa, değer o kadar yükselir ve döngü devam eder. Bu da super cycle olarak adlandırılır.