Web 1.0

Orta Seviye

Web 1.0, bildiğimiz internetin ilk aşamasıdır. Web 1.0, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile ortaya çıktığı ve ilk kez dijital iletişimin geleceğini temsil eden küresel bir ağ haline geldiğinden internetin en eski sürümü için kullanılan bir terimdir.Bu aşamada kullanıcılar yalnızca istedikleri bilgileri araştırıp okuyabiliyorlardı. Yani kullanıcılar için internetin araştırma yapmak dışında bir işlevi yoktu. 


Erken internet diyebileceğimiz Web 1.0, bugün internete girdiğimizde gördüğümüz ek görseller, kontroller ve formlar olmadan, köprülerle birleştirilen web sayfalarından oluşuyordu. Uzmanlar bunu "salt okunur web” yani önemli bir anlamda etkileşimli olmayan web olarak tanımlamaktadır. Genel olarak bireysel web sayfaları, bir internet servis sağlayıcısı (ISS) tarafından işletilen web sunucularında veya ücretsiz webde barındırılan statik sayfalardan oluşuyordu. 


İlerleyen zamanda dinamik URL'lerin ve diğer kaynakların kullanımı, internetin yapabileceklerini geliştirmiştir.. Ardından, bir hizmet olarak yazılımın doğrudan internet üzerinden teslim edilebileceği bulut çağı gelmiştir. Tam olarak Web 1.0'ın nerede bittiği ve Web 2.0'ın nerede başladığı, internetin daha etkileşimli hale gelmesiyle zaman içinde yavaş yavaş meydana gelen bir değişiklik olarak açıkça tanımlanamaz.


Web 1.0 kodlaması, bir nesle statik içerik için çoğunlukla stil veren, hizalayan ve renk şemaları oluşturan etiket ve komut türleriyle web sayfaları oluşturmayı öğretmiştir. Ardından, web tasarım ortamı aşama aşama gelişim göstermiştir. Editör tipi programlar, HTML kullanımını soyutlarken basamaklı stil sayfaları (CSS) gibi katman dilleri, global olarak kodlamayı kolaylaştırmıştır. 


Şimdi eski sayfalara baktığınızda, bu sayfaların oldukça basit görünmesi ve hissetmesi dışında, Web 2.0 olarak adlandırdığımız günümüz internetini karakterize eden ayrıntılı web formlarını ve diğer araçları Web 1.0’da bulamazsınız. Web 2.0'da, kullanıcıların bir web formu, dinamik URL'ler ve daha fazlası aracılığıyla verileri kontrol eden bir sunucuya döndürmesi kolaydır.


Bir örnek vermek gerekirse Web 1.0’deki bir e-ticaret mağazasını düşünelim. Bu e-ticaret mağazası, kullanıcıların sadece ürün ve hizmetleri görebileceği bir katalog olacaktır. Bu sayfa üzerinde kullanıcıların sipariş vermesi için özenle oluşturulmuş bir düğme olabilir veya yalnızca bir e-posta adresi olabilir.


Web 2.0 e-ticaret mağazası, çevrimiçi olarak kredi kartı ödemelerine uyum sağlamak için yerleşik ödeme sistemlerine sahiptir. Kullanıcılar inceleme gönderebilir, geri ödeme isteyebilir ve kendi işlemlerini oluşturabilir. Yani etkileşimlidir.