Astroturfing

Orta Seviye

Astroturfing veya astroturf bir kişi, ürün veya politika için yapılmış geniş çaplı bir destek bulunmamasına rağmen, böyle bir desteğin var olduğu izlenimini yaratmayı amaçlayan eylemler bütününü ifade eder. Bu tartışmalı uygulama, pazarlama ve halkla ilişkiler çalışmalarının doğal yollardan geliştiği algısı oluşturarak güvenilirlik ve özgünlük imajı yaratmayı amaçlar.

Astroturf, hem politik grupların hem de özel işletmelerin tercih ettiği bir teknik olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Dikkate değer bir astroturf örneği, tütün endüstrisinin kurduğu sahte Ulusal Sigara İçenler İttifakı lobi grubudur.

İnternetin patlamasıyla birlikte astroturfing çok daha yaygın hale gelmiştir. Artık hemen hemen her kuruluş, kolaylıkla sahte çevrimiçi kimliklerden oluşan geniş bir ağ kurabilmekte ve sahte hesaplarla kuruluşun güvenilirliğine dair algı oluşturabilmektedir. Gelişmiş "kişilik yönetimi" yazılımları, bu kimliklerin her birini kendi IP adresleri ve yapılandırılmış çevrimiçi geçmişlerle donatabilir.

Son zamanlarda astroturfing konusunda farkındalık artıyor. Buna paralel olarak bu uygulamayla ilgili itibar riskleri de artıyor. Pek çok hükümet, bu tarz sıkıntılara engel olmak için yasa çıkarmıştır. Bazı ülkeler blog yazarlarının, sosyal medya kullanıcılarının ve influencer'ların sponsorlu bir içeriği bir hashtag ile işaretlemesini şart koşmaktadır.

Kripto Paralarda Astroturfing

Astroturfing

Kripto para sektöründe astroturf tekniği, en çok tercih edilen kanallar olan Telegram ve Discord’u kullanarak ICO'lara ilgi çekmek için kullanılmaktadır. Astroturf faaliyetlerinin yaygın belirtilerinden biri de Telegram ve Discord toplulukları üyeliğinde gerçekleşen son derece hızlı büyüme sayılabilir. Bunun yanında kullanıcıların Twitter ve diğer sosyal ağlardaki profillerin gerçekliğini "denetlemesine" olanak tanıyan birkaç araç bulunmaktadır. Buna rağmen astroturf, kripto para topluluğunda yaygın şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Şu anda neredeyse tamamen kripto endüstrisi için özel olarak tasarlanmış astroturf kampanyaları yürütmeye adanmış düzinelerce pazarlama şirketi olduğu düşünülmektedir.