Dusting Attack (Toz Alma Saldırısı)

Orta Seviye

Dusting Attack (Toz alma saldırısı), toz adı verilen kripto paraların binlerce, hatta bazen yüz binlerce cüzdan adresine gönderildiği bir saldırı türüdür. Bu saldırı, çok sayıda özel cüzdana çok sayıda küçük işlem göndererek kripto para cüzdanı sahibinin bilgilerini ortaya çıkarmayı hedefler. 

Kimler Dusting Attack yapar? 

Dusting Attack saldırılarını gerçekleştiren birkaç grup vardır. Bilgisayara korsanları veya dolandırıcılar, büyük kripto para varlıklarına sahip olan kimseleri anonimleştirmek için Dusting Attack saldırılarını kullanırlar. 

Büyük yatırımcılar, tanınmış kişiler ve büyük firma sahipleri, kimlik avı dolandırıcılığı ve siber şantaj da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde hedef alınabilir. 

Bununla birlikte devletin vergi veya kolluk kuvvetleri gibi bir şubesi de bir kişiyi veya grubu ortaya çıkarmak için Dusting Attack saldırısı gerçekleştirebilir. Özellikle kaçakçılıkla uğraşan çeteleri, büyük suç ağlarını, kara para aklayıcıları veya vergi kaçakçılarını hedef alabilirler. Dusting Attack ayrıca, akademik amaçlarla inceleme yapan veya devlet kurumlarıyla sözleşmeleri olan blok zinciri analiz firmaları tarafından da kullanılır.

Daha da önemlisi Dusting Attack, blok zincirinde gerçekleştiği için beceriye, gerekli araçlara ve zamana sahip herkes bir saldırıdan sonra tozu analiz edebilir. Bir suç örgütü, bir hükümetin veya bir blok zinciri analiz firması kötü niyetli bir aktörün tozunu inceleyebilir.Bu nedenle, tüm Dusting Attack’lar “saldırı” olarak kabul edilmez. 

Tozlanmalar bazen bir ağı tıkayan ve önemli ölçüde yavaşlatan çok büyük değersiz işlemler yığınları göndererek bir ağa spam göndermenin bir yolu olarak da kullanılır. Amaçlanan ne olursa olsun, toplu tozlamalar iyi veya kötü çeşitli amaçlar için analiz edilebilir.

Dusting Attack ayrıca bir savunma aracı olarak da kullanılabilir. Diyelim ki büyük bir suç teşebbüsü, yetkililerin onları yakından takip ettiğine dair bir ihbar aldı. Siber suçlular, yetkililerin izini sürmek amacıyla kirli parayı etrafa yaymak için çok sayıda rastgele cüzdana saldırı gerçekleştirebilir.

Dusting Attack ile İlgili Maliyetler

Dusting Attack ile ilgili ücretler genellikle harcanan toz miktarından daha fazladır. Binlerce cüzdanın kripto tozu önemli olmasa da, saldırganların bir toz alma saldırısı dağıtmak için ağ ücreti ödemesi gerekiyor. Bitcoin blok zincirindeki ücretler arttıkça, bitcoin toz saldırılarının popülaritesi azalmış gibi görünüyor.

Dusting Attack’ları Nasıl Önleyebilirsiniz?

Her işlem yaptığınızda yeni adresler oluşturan hiyerarşik deterministik (HD) bir cüzdan kullanmak sizi takip etmeyi zorlaştırır. Bazı cüzdanlar ayrıca "harcama" olarak işaretleyebileceğiniz toz UTXO'ları (harcanmamış işlem çıktıları) gösterir. Bu küçük miktarlar daha sonra cüzdanınızda kalır ve bunları hiç kullanmazsanız kimse nereye gittiklerini takip edemez. Diğer cüzdanlar yalnızca Tor Ağı veya VPN kullanılarak çevrimiçi olur .

Dusting Attack’tan Korkmalı mıyız?

Bir balina değilseniz (büyük holdinglere sahip bir kişi), kişisel güvenlik veya siyasi istikrarsızlığın yaygın bir sorun olduğu bir bölgede yaşamıyorsanız Dusting Attack’tan korkmanıza pek gerek yok. Cüzdanınızdaki kripto tozu, paranızın kontrolünü kimseye vermez. Ayrıca cüzdanların ve borsaların uyguladığı gelişen gizlilik önlemleri, tozlanmayla ilgili yaygın endişeleri büyük ölçüde azalttı.