Sentiment

Başlangıç Seviyesi

Market sentiment ya da Türkçesiyle piyasa duyarlılığı, bir piyasanın durumu hakkında epey öznel bir hissiyatı ifade eder. Market sentiment, trader'ların ve yatırımcıların belirli bir varlığın fiyat hareketine ilişkin sahip oldukları genel duygudur.

Sentiment, birçok faktörün bir araya getirerek oluşturduğu bir sonuçtur. Bu faktörler temel analiz (FA) ve teknik analiz (TA) göstergelerinden elde edilen bilgileri içerebilir. İlgili varlığa dair son haberler ve varlığın fiyat geçmişi de bu süreçte etkili bir rol oynayabilir.

Sentiment ve Temel Analiz

Yakından ilişkili olsalar da piyasa duyarlılığının ve temel analizin oldukça farklı şeyler olduğunu belirtmekte fayda var. Piyasa duyarlılığı psikoloji ve duygularla ilgilidir. Temel analiz ise daha çok belirli bir şirketin veya kripto para projesinin performansıyla (örneğin itibarı ve piyasa değeri) ilişkilidir.

Birçok trader ve analist piyasa duyarlılığının potansiyel kısa ve orta vadeli fiyat hareketlerinin iyi bir göstergesi olduğunu düşünmektedir. Genelde piyasa, aşırı piyasa duyarlılığına (aşırı iyimserlik ya da aşırı kötümserlik) ters hareket eder. Diğer bir deyişle market sentiment, ayı piyasası yaşandığında yükselir ve boğa piyasası yaşandığında düşer. Bu nedenle, piyasa duyarlılığı genellikle bir tür aykırı gösterge olarak kullanılır.

Son zamanlarda, davranışsal finans ve davranışsal ekonomi gibi alanlardan elde edilen sonuçları ve bilgileri uygulayarak piyasa duyarlılığını doğru bir şekilde ölçmek için girişimlerde bulunulmuştur. Buna bağlı olarak piyasa duyarlılığı, bir finansal piyasayı yönlendiren korku ve açgözlülük duygularının bir sonucu olarak görülebilir. Bunun dışında piyasa duyarlılığı, piyasa psikolojisinin önemli bir bileşenidir.

Kripto Para Piyasalarında Sentiment

Kripto para piyasasında piyasa duyarlılığı analizi, teknik analizin önemli bir destekçisidir. Bir kripto para yatırımcısı, piyasa oyuncularının genel ruh halini doğru bir şekilde izlemeli ve maksimum yatırım getirisi elde etmek için buna göre hareket etmelidir.

Diğer herhangi bir varlık gibi, kripto para birimlerinin fiyatı da arz ve talep ilişkisine bağlıdır. Temel ve teknik analiz gibi diğer analiz yöntemlerinin yanı sıra, kripto piyasası duyarlılığı analizi, arz - talep ilişkisine dair önemli bilgiler sunabilir.

Bununla birlikte, iyimser piyasa hissiyatları her zaman piyasayı yönlendirmez. Bazı durumlarda bir geri çekilmeden ya da ayı piyasasından hemen önce piyasada sağlam ve olumlu bir tutum görülebilir. Yatırımcı duyarlılığı her zaman temellere bağlı değildir.

Örnek: Dogecoin Boğa Koşusu

Dogecoin (DOGE) rallisi çoğunlukla, iyimser piyasa hissiyle sonuçlanan bir sosyal medya baskısı tarafından yönlendirildi. Çoğu yatırımcı DOGE satın alırken, coinlerin token ekonomilerini veya hedeflerini dikkate almadan sadece olumlu sosyal medya yorumlarına baktı. Öyleyse Elon Musk gibi kripto para endüstrisindeki etkili bir figürün attığı bir tweet, piyasayı olumlu veya olumsuz etkileyebiliyor.