Özel Satış

Orta Seviye

Özel satış, yüksek fon miktarlarına sahip yatırımcılar için bir erken erişim etkinliği olarak bilinmektedir. Özel satış ICO, her iki yatırımcı taraf için bir kazan-kazan ortamında, ICO lansmanından önce Blockchain projeleri için hem finansman hem de destek elde etmenin harika bir yolu olarak bilinmektedir. 6,3 milyar dolar olan 2018 ICO (Initial Coin Offering) fonu, henüz ilk çeyreğinde olmasına rağmen 2017’deki toplam fonlamayı geride bırakalı uzun zaman olmuştur. Birçok ICO, halka açılmadan önce tamamen finanse edilmektedir. Yatırımcılar için gerekli olan para hazır bulunmaktadır ancak bu noktadaki soru işareti şirketlerin bu paraya ICO’lar ile halka açılmadan nasıl erişeceği olmuştur. Özel satış, şirketleri daha samimi, daha az yapılandırılmış bir ortamda yatırımcılarla birleştirmenin yollarından biri olarak bilinmektedir. Özel satış sadece Blockchain projeleri için özel olarak para toplamanın değil, aynı zamanda işletmelerin dayandığı fikir ve konseptlerle güçlü oyuncuları bir araya getirmenin, esasen bir satışta konsept için şampiyonlar yaratmanın da bir yoludur. Özel Satış, şirketleri yatırımcılarla daha samimi, daha az yapılandırılmış bir ortamda buluşturmak için sağlanmış bir hizmettir. Bu durum, yalnızca Blockchain projeleri için özel olarak para toplamanın bir yolu değil, aynı zamanda işletmelerin dayandığı fikir ve konseptlerle güçlü katılımcıları bünyesine katmanın bir yoludur.

Kripto para şirketleri genelde bir ürünü özel satışa sunmadan önce, ürünün tam anlamıyla fonksiyonel olduğundan emin olurlar. Bu süreçten önce teknik belgeler, token altyapısı ve diğer önemli detaylar kripto para birimi şirketi tarafından dikkatlice gözden geçirilmektedir. Her şeyin doğru çalıştığından emin olan şirket ürününü yatırımcılara sunmaktadır. Özel satışlar genellikle ICO etkinliklerinden önce gerçekleşmektedir.

Şirketler, token altyapılarını oluşturduğunda, beyaz bülten yazıldığında ve diğer önemli bileşenler yerinde olduğunda genellikle  ICO öncesi satış ve ICO satışından önce gerçekleşen özel satış hazır bulunmaktadır. Tüm bunlar ortadan kaldırıldığında, şirketin kendisi belirli ilk yatırımcılara sunmaya hazır hale gelmektedir.


Özel Satış ICO’suna Yatırım Yapanlar


Özel satış ICO’suna yatırım yapanları anlayabilmek için, şirketlerin özel satış turlarına hangi kilit yatırımcıları çekmek istediği noktayı çözümlemek gerekmektedir. Uzun süredir devam eden mevcut kripto para yatırımcıları veya on yıldan kısa bir süre önce Bitcoin’in başlangıcından bu yana kripto para dünyasında olanlar bu konuda en iyi adaylardır. Ek olarak, profesyonel bir biçimde yönetilen fonlar ve özel olarak bir arada toplanmış zengin bireylerin sendika grupları da bu durum için iyi adaylar olarak kabul edilmektedir. Ayrıca portföylerini çeşitlendirmek isteyen ve kripto para birimi olmayan yatırımcılar da daha küçük paydaşlar olarak kabul edilse de, özel satış ICO tekliflerine sık sık katılanlar olarak bilinmektedir.

Özel Satış ICO’sunun Avantajları

Bilinen en belirgin avantaj yatırımcıların, özel satış ICO teklifi alanında benzersiz bir fırsata sahip olduklarıdır. Yatırımcılar, kuruculara ve yönetime doğrudan erişim ile Blockchain altyapısını kavramsallaştıran, tasarlayan ve inşa eden kişilere sorular sorabilmektedirler. Proje ekibinden aradıkları yanıtları aldıklarında, proje başarısını sağlamaya yardımcı olmak için topluluk içindeki etkilerini ve geniş ağlarını kullanabilmektedirler. Bu durum, çoğu şirket ICO özel fonlama yatırımcılarına özel satış sırasında yatırım yapmaları için önemli finansal teşvikler sunması sebebiyle, karşılıklı olarak yararlı bir düzenleme olarak kabul edilebilmektedir. Bu teşvikler genellikle satın alırken %50’ye varan büyük indirimler (bazı zamanlarda) veya daha sonra yüzde olarak görülen bonuslar olarak bilinmektedir.

Özel satış sırasında katılımcılara sunulan güçlü teşvikler her zaman ön satıştan ve ICO’nun kendisinden daha çekici gelmektedir. ICO’nun herhangi bir satışına katılmanın genel olarak finansal bir yararı olsa da, özel satış durumunun genel olarak ICO’ya veya şirkete de fayda sağlayabilecek yatırımcılara reklamı yapılması sebebiyle, özel satış yatırımcılara en fazla avantajı sunmaktadır.

Özel Satış Yoluyla Artırılan Sermayenin Kullanılış Şekli

Özel satış ile artırılmış sermayenin kullanılış şekli, ICO’daki Blockchain projesi için neyin gerekli olduğuna bağlı olmaktadır. Ön satış ve hatta kamu ICO finansmanının yerini alabilmektedir. Halka açık ICO teklifinden önce ek pazarlama gerekliyse, fonlar satış öncesi ve ICO’dan önce satış ve pazarlamaya yeniden yatırılabilmektedir.

Bazı durumlarda özel satış fonlarının önemli bir bölümünü belirli bir pazara yatırmak gerekir. Buna örnek olarak, Asya bölgesi şu anda Blockchain teknolojisi için en çok yatırım yapılan pazar olarak bilinmektedir. Böylelikle yıl boyu süren yol gösterileri, konferanslar ve diğer ağ oluşturma yolları, yeterli sermaye ve çekici bir konsept veya ürün ile Asya pazarında çekici bir ilgi yaratmak mümkündür ve bu durum dada halka açık bir ICO’ya farkındalık ve katılımı garanti etmektedir.