Kriptoda Snapshot (Anlık Durum Görüntüsü) Nedir?

Başlangıç Seviyesi

Snapshot yani bir deyişle Anlık Durum Görüntüsü, merkezi bir otoriteye güvenmek zorunda kalmadan herkesin herhangi bir konuda oy kullanmasına izin veren merkezi olmayan bir oylama sistemidir. Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve oyların kurcalanmaya karşı dayanıklı ve şeffaf olmasını sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanır. Bu uygulama, kurumsal yönetimden çevrimiçi anketlere kadar her şey için kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Snapshot Nasıl Çalışır?

Kriptoda Snapshot (Anlık Durum Görüntüsü) Nedir?

Snapshot (Anlık Durum Görüntüsü), işlemleri kaydetmek için kullanılan dağıtılmış bir veri tabanı olan blok zincirini temel alır. Blok zinciri güvenli ve şeffaftır ve blok zincirinde depolanan verileri kurcalamak veya silmek imkansızdır. Bu yöntem ile oy kullandığınızda, oyununuz blok zincirde saklanır. Bu, oyununuzun güvende olduğu ve değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Oylama sonuçları da blok zincirinde saklanır, böylece herkes onları görebilir.

Bu yöntem, merkezi bir otoriteye güvenmenizi gerektirmediği için diğer oylama sistemlerinden farklıdır. Bu yöntem ile oyununuzun sayıldığından ve oylama sonuçlarının doğru olduğundan emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Wallet Address (Cüzdan Adresi) Nedir?

Snapshot Faydaları Nelerdir?

  • Snapshot güvenlidir. Oyunuz, güvenli ve şeffaf olan blok zincirinde saklanır.Bu, oyununuzun kurcalanmaya ve sahtekarlığa karşı güvende olduğu anlamına gelir.
  • Snapshot saydamdır. Oylama sonuçları blok zincirinde saklanır, böylece herkes onları görebilir. Bu şeffaflık, oylamanın adil ve doğru olmasını sağlar.
  • Kullanımı kolaydır. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazı kullanarak dünyanın her yerinden oy kullanabilirsiniz.
  • Merkezi değildir. İlk merkezi olmayan oylama sistemidir. Bu, merkezi bir otoriteye güvenmenizi gerektirmediği anlamına gelir. Süreç oldukça hızlıdır. Sonuçlar, oylama dönemi sona erdikten hemen sonra yayınlanır.

İlginizi Çekebilir: Seed Phrase (Kurtarma Kelimesi) Nedir?

Snapshot (Anlık Durum Görüntüsü) Nasıl Kullanılır?

Kriptoda Snapshot (Anlık Durum Görüntüsü) Nedir?

Projelerin Snapshot (Anlık Durum Görüntüsü) oylama sistemini kullanabilmesi için Ethereum Name Servis'te (ENS) mevcut bir profile sahip olmaları gerekir. Buna sahip olduklarında, oylarının o adreste görüntülenmesini sağlamak için ENS'ye bir kayıt ekleyebilirler. Bu arada, kullanıcıların bir ankete katılmak için gerekli kripto para birimine sahip bir cüzdan adresine ihtiyacı vardır. Kullanıcılar, cüzdanlarını Snapshot'ın web sitesine bağlayacak. Bu, kullanıcıların sitedeki herhangi bir açık teklif üzerinde oy kullanmasına izin verecektir.

Eğer sizde bu uygulamanın işleyişini merak ediyor ve hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, siteyi ziyaret edebilir ve cüzdanınızı bağlayarak oylamalara katılabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Replay Attack (Tekrar Saldırısı) Nedir?