Gas Limit

Orta Seviye

Gaz limiti terimi, bir kripto para birimi kullanıcısının, Ethereum blok zincirinde bir işlem gönderirken veya bir akıllı sözleşme işlevi gerçekleştirirken ödemeye hazır olduğu maksimum fiyatı ifade etmektedir. Ödenecek ücretler gaz biriminde hesaplanır ve gaz limiti, işlemin veya işlevin "yükleyebileceği" veya kullanıcıdan alabileceği maksimum değeri tanımlar. Bu nedenle, gaz limiti, akıllı bir sözleşmedeki bir hata nedeniyle yüksek ücretlerin hatalı şekilde tahsil edilmesini önleyen bir güvenlik mekanizması olarak çalışır.

Gaz Limitleri Nasıl İşlemektedir?

Gaz limiti, kullanıcılara gaz için ne kadar ödemek istedikleri ve ne kadar kullanmak istedikleri konusunda bir dereceye kadar kontrol sağlamaktadır.

Bazı cüzdanlar ve hizmetler, gaz fiyatlarını ve gaz limitini otomatik olarak ayarlamanıza yardımıcı olurlar ancak bazı durumlarda kullanıcılar bunları ihtiyaçlarına göre manuel olarak da ayarlayabilirler. Genel olarak, en az 21.000 gaz limiti ile normal bir Ether (ETH) işlemi yapılır. Gaz limiti ve gaz fiyatı (Gwei) daha yüksek bir seviyeye ayarlanırsa, operasyon çok daha hızlı gerçekleşecektir. Ancak işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesini isteyen kullanıcıların daha yüksek ücret ödemesi gerekecektir. Öte yandan, çok düşük bir gaz limiti ve gaz fiyatı belirlemek riskli olabilir çünkü işlemlerin onaylanması çok uzun sürebilir, hatta hiç gerçekleşmeyebilir.

Ethereum transferi için standart gaz limiti 21.000 Gwei, ERC-20'ler için 65.000 Gwei’dir. Yüksek, düşük veya ortalama ödeme yapmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz ve simülatör işleminizin bir sonraki bloğa dahil olma olasılığını hesaplayabilmektedir. Daha fazla ödeme yaparsanız işleminizin daha hızlı sonuçlanması muhtemeldir. Ancak daha ucuz bir ücret istiyorsanız, bir miner size acıyana kadar bekleyebilirsiniz.

Ancak, işlem ücretleri için gider değerini gerçekten belirleyen şey gazın fiyatıdır. Gaz fiyatı, gaz limitinden daha önemlidir çünkü gaz limiti sadece maksimum gaz kapasitesini simgeleyen bir terimdir. Başka bir deyişle, bir işlemin toplam maliyeti, gaz fiyatının (Gwei cinsinden) gaz limiti ile çarpımıdır ve bu sonuç ödenecek Ether fiyatını belirleyecektir. EthGasStation gibi siteler, ne kadar gaz satın almanız gerektiğine ve bir işlem için ne kadar ödeyeceğinize ilişkin simülasyonlar yürütmektedir.

Ethereum İşlem Ücretleri Neden Bu Kadar Yüksek?

Ethereum ekosistemi büyüdükçe ağ işlem ücretleri de artmaya başladı. Merkezi olmayan finans (DeFi) piyasalarındaki patlama Ethereum ana ağında en yüksek değerli işlemlerin hepsini göndermenin aşırı derecede pahalılaşmasına neden oldu. Şubat 2021'de ücretler işlem başına 38 doların üzerinde rekor bir seviyeye ulaştı.

Bununla birlikte, ağ trafiği denklemin bir parçası olsa da işlem ücreti hesaplamaları için çok daha fazlası vardır. Bir Ethereum işlemi için ücret ödediğinizde, satın aldığınız şey aslında bilgisayar gücüdür. 

İşleminizin ne kadar gaz tüketeceği, zorluğuna bağlıdır. Tüm Ethereum işlemleri, değişen karmaşıklıktaki akıllı kontratlara dayanmaktadır. Basit bir ERC20 tokenı, yalnızca küçük bir miktar Solidity kodu satırına dayanır. Bu nedenle bir token aktarımı, DAI sabit parasını basmak gibi daha karmaşık bir akıllı kontratı yürütmekten daha az gaza ihtiyaç duymaktadır. 

Ethereum Gaz Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Ethereum gaz maliyeti hesaplaması için herhangi bir sabit esas yoktur. Minerların, ücret paylarından kâr elde etme potansiyeline dayalı olarak işlemleri bloklar halinde dahil etmeye teşvik edildiği, etkin bir arz ve talep piyasası vardır. Gaz maliyeti, bir minerın ihtiyaç duyduğu bilgi işlem gücü için ödeme yapmasına yeterli olmalı ve işlemi bir sonraki bloklarına dahil etmeleri için yeterince çekici bir miktar olmalıdır. Bu nedenle işleminizin seçilmesi için diğer kullanıcılara karşı etkili bir şekilde teklif vermeniz gerekir. 

Gaz maliyetlerinin arkasındaki ekonomi, Ethereum ağı daha yoğun hale geldikçe işlem ücretlerinin neden buna göre arttığını açıklamaktadır. Ethereum minerların en çekici işlemleri seçebildiği bir satıcı piyasası haline gelmekte ve kullanıcılar, işlemlerinin sıranın arkasına yönlendirilmediğinden emin olmak için daha yüksek teklif vermeye teşvik edilmektedir. 

Gaz Limiti ile İlgili Uyarı

Gaz limiti ile oynarsanız, kullanmak istediğiniz gaz miktarını azaltabilirsiniz, ancak tehlike, işlem tamamlanmadan gazınızın bitmesidir. Bu durumda miner işlemeyi durdurur, akıllı kontratı orijinal durumuna döndürür ve yine de ücreti alabilir. Bu durumdan dolayı da yeniden başlamak zorunda kalabilirsiniz.

Benzer şekilde, gaz limitlerinin şişmesi ile ilgili riskler vardır. Ethereum blokları yalnızca maksimum 6.7 milyon Gwei içerebilmektedir. Dolayısıyla yüksek bir gaz limiti teklif etmeniz durumunda minerların bloklarına dahil edebilecekleri diğer işlemlerin sayısını sınırlanacağından işleminizi pas geçebilirler.

Ethereum 0.2 Serenity ve Ethereum Gaz Ücretlerinin Geleceği

Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum'un akıllı kontrat işlemlerini işleyen motordur ve ağı teşvik etmeyi amaçlayan bir proof-of-work konsensüsü modeli üzerinde çalışır. Ethereum gaz maliyetlerinin yüksek olmasının sebebi Proof of Work hesaplamanın çok fazla enerji tüketmesinden ileri gelir. Ethereum’un çok beklenen Serenity yükseltmesinin daha düşük enerjili Proof of Stake modeline doğru hareket etmesi ve böylece gaz maliyetlerinin önemli ölçüde düşmesi beklenmektedir. 

Tron ve Binance Smart Chain (BSC) gibi diğer blok zincirler de EVM'nin sürümlerini kullanır, ancak daha düşük enerjili teşvik modellerini tercih ederler. Tron durumunda, devredilen Proof of Stake üzerinde çalışıp, BSC ise Proof of Authority üzerinde çalışmaktadır. Bu nedenle, bu ağların her ikisinde de neredeyse tamamen Ethereum'da olduğu gibi hesaplanan gaz maliyetlerini ödenmektedir. Ancak, enerji gereksinimi daha az olduğundan daha az ücret ödenmektedir. 

Gaz limitleri ve gaz fiyatı ekonomisi, özellikle Ethereum'un çok fazla enerji tüketen Proof of Work modeliyle birleştiğinde kusurlu bir sistem olmaktadır. Ethereum üzerinde işlem yapmanın yüksek maliyetlerinin, oyunlar gibi mikro ödemeler kullanan birçok kullanıcı ve uygulama geliştiricisi için engelleyici olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, daha yeni platformlar, gaz modelinin daha verimli bir fikir birliği sistemi ile birleştirildiğinde iyi çalıştığını göstermektedir.