Public Blockchain (Halka Açık Blok Zincir)

Başlangıç Seviyesi

Public Blockchain ya da Türkçe tabir ile halka açık blok zincirler herkesin ağa katılmasına ve katkıda bulunmasına olanak tanıyan tamamen açık bir blok zincir olarak tanımlanmaktadır. Halka açık bir blok zincirinde, herkes blok zincir ağının temel faaliyetlerine katılmakta veya katılmamakta özgürdür. Halka açık blok zincir ağında gerçekleştirilen faaliyetleri herkes okuyabilir, yazabilir ve denetleyebilir, bu da genel bir blok zincirinin kendi kendini yöneten yapısını korumasına yardımcı olur.

Public blok zincir mimarisinde blok zincir protokolünü istediğiniz zaman indirebilir ağa katılım sağlayabilirsiniz ve bunun için kimseden izin almanıza gerek yoktur. Bu nedenle, bu blok zincirler merkezi değildir, yani ekosistemi tek bir kurum kontrol etmez. Oysa özel ya da izne dayalı blok zincirlerde, blok zincir, ekosistemin sahibi kuruluş tarafından değiştirilebilir.

Halka açık blok zincirlere verilebilecek en büyük örnekler Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) blok zincirleridir. Bu blok zincirlerde madenci olarak katılım göstermek isteyen herkes blok zincir verilerini indirip gerekli ekipman ya da sermaye şartını sağladıktan sonra rahatlıkla ekosisteme katkıda bulunabilmektedirler.

Dezavantajları

Halka açık bir blok zincirin birkaç dezavantajı vardır. Bunlardan en önemlisi, dağıtılmış halka açık defteri korumak için gerekli olan yüksek güç tüketimidir. Halka açık blok zincirlerde yüksek güç tüketimi Proof of Work konsensüs algoritmasını kullanan blok zincirlerde karşımıza çıkan bir sorun iken Proof of Stake algoritması kullanan blok zincirlerde yüksek işlem kapasitesine ve enerji tüketimine sahip cihazlar kullanılmamaktadır.

Avantajları

Halka açık blok zincirlerin diğer blok zincirlere göre birçok avantajları vardır. Bunlardan ilki şeffaflıktır. Halka açık blok zincirler üzerinden gerçekleştirilen her işlem üçüncü bir kişi tarafından kolaylıkla takip edilip izlenebilmektedir. Ancak bu şeffalığın yanı sıra bu blok zincirler kullanıcılarına anonimlik sağlamaktadır. Halka açık blok zincirler üzerinde oluşturulan bir adresin hangi kişiye ait olduğu, adresi oluşturan kişinin söylemi ya da ispatı dışında bilinmemektedir. 

Bunların yanı sıra public blok zincirler merkeziyetsiz bir yapı sunmaktadır. Bu merkeziyetsiz yapı sayesinde herhangi bir otorite ya da kurum tarafından manipüle edilmesi zorlaşmaktadır. Bu blok zincirlerde yapılan işlemler değiştirilemez yapıdadırlar. Teorik olarak blok zincir üzerindeki işlem ağın kontrolünün yüzde 51’ni ele geçirerek yapılan saldırılar ile değiştirilebilir olsa da, bu saldırının maliyeti ağın merkeziyetsiz olmasından kaynaklı büyük blok zincir yapılarında neredeyse imkansızdır.

Özellikleri

Halka açık blok zincir mimarisinin belirli özellikleri vardır. Bu özellikler diğer blok zinciri türlerinden farklıdır. Bunlar;

  • Her düğümün defter üzerinde okuma ve yazma erişimi vardır
  • Herkes sisteme katılabilir ve düğüm ekleyebilir.
  • Tamamen merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir.
  • Anonimlik sunar, yani hiç kimse açıklamadığınız sürece işlemleriniz ile size izleyemez.
  • Özel blok zincirine kıyasla biraz daha yavaş olarak çalışır.