Coin

Başlangıç Seviyesi

Coin, diğer blok zincirlerinden ve platformlardan bağımsız bir kripto para birimi veya dijital paradır. Coin terimi kripto para birimleri için kullanılırken token olmayan diğer dijital mal varlıkları için de kullanılabilir.


Tokenlerin aksine coinler, oyları temsil etmek veya bir bulut hizmetindeki depolama alanını simgelemek için kullanılmamaktadır. Coinlerin para birimi olmak dışında fonksiyonel bir hizmeti yoktur. Bunun yerine bir coin, kendi bağımsız blok zincirinde çalışır ve belirli bir finansal sistem içinde yerel bir para birimi gibi davranır. Buna göre bir coin, esasen dijital bir ekonomik ağ içinde bir ticari araç veya değer deposu olarak kullanılabilir. Çoğu blok zinciri, her işlemi izleyen ve doğrulayan bir merkezi olmayan, dağıtılmış defter olarak çalışır ve yerel coinler yalnızca bu belirli ağın katılımcıları arasında değiştirilebilir.


Bir coin, para birimi olarak mevcut piyasa koşullarına bağlı şekilde, üzerinde anlaşmaya varılan bir değerle alınıp satılabilir. Bunun dışında, bir kripto para birimi değişimi yoluyla veya özel transferler (eşler arası ve OTC işlemleri gibi) yoluyla başka bir blok zincirine ait farklı bir madeni para veya jetonla değiştirilebilir. Merkezi olmayan borsalar ve atomik takaslar da coin ve token ticareti için uygun alternatiflerdir.


Blockchain endüstrisindeki birçok şirket ve startup, kendi blok zincirlerini oluşturmadan önce fon toplamayı tercih ederler ve bu genellikle bir “İlk Para Teklifi” (ICO) kitle satışıyla yapılır. Şu ana kadar yapılan ICO bağış toplama etkinliklerinin çoğu, Ethereum ağının üstünde gerçekleştirilmiştir ve bu tokenlar “Ethereum Token Standard” olarak bilinen bir protokol (ERC20) aracılığıyla  yayınlanmıştır. Böyle bir durumda şirketler, kendi yerel coinlerini üretmek yerine mevcut bir blok zincirinin üzerinde token üretebilirler. 


Genellikle, bu ICO tokenleri Bitcoin veya Ethereum karşılığında satışa sunulur ancak bazı girişimler ICO etkinlikleri sırasında ödeme olarak fiat para birimini veya diğer kripto para birimlerini de kabul edebilir. 

Altcoin Nedir?

Kripto para dünyasında token terimi, kripto para birimi ve altcoin kavramları ile sıkça karıştırılır ancak birbirinden son derece farklıdır. 

Bir kripto para birimi, bir blok zincirinde ödeme yapmak veya almak için kullanılan standart bir para birimidir ve en popüler kripto para birimi Bitcoin'dir. Coin terimi genellikle herhangi bir coini işaret etmek için kullanılsa da orijinal kripto para birimi olarak Bitcoin kabul edilir. Bitcoin olmayan diğer tüm kripto para birimlerine altcoin adı verilir. Bitcoin’in elde ettiği büyük başarının ardından piyasaya sürülen alternatif kripto para birimleridir. 

Yaygın olarak bilinen Litecoin, Bitcoin Cash, Namecoin ve Dogecoin gibi altcoinler, Bitcoin’in daha gelişmiş versiyonları oldukları iddiası ile piyasaya sürüldüler. 


Kripto para birimleri ve altcoinler, kendi özel blok zincirlerine sahip olan ve esas olarak dijital ödemeler için bir araç olarak kullanılan belirli sanal para birimleridir. Öte yandan tokenlar, merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin oluşturulması ve yürütülmesi için bir araç görevi gören bir blok zincirinin üzerinde çalışır ve işlemleri kolaylaştırmak için kullanılır.