Bid Price (En İyi Alış Fiyatı) Nedir?

Başlangıç Seviyesi

Kripto para birimine yatırım yapmak söz konusu olduğunda, anlaşılması gereken en önemli şeylerden biri bid fiyatıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bid fiyatı yani Türkçe karşılığı ile alış fiyatı, bir alıcının belirli bir varlık için ödemeye razı olduğu en yüksek fiyattır. Kripto para dünyasında, alış fiyatları arz ve talebin piyasa güçleri tarafından belirlenir.

Bir varlığa talep yüksek olduğunda ve satıcılardan daha fazla alıcı olduğunda, alış fiyatı artacaktır. Öte yandan, talep düşük olduğunda ve alıcılardan çok satıcı olduğunda, alış fiyatı düşecektir. Alış fiyatının mutlaka piyasa fiyatıyla aynı olmadığını akılda tutmak önemlidir. Piyasa fiyatı, piyasada işlem gören bir varlığın ortalama fiyatıdır. Öte yandan, alış fiyatı, bir alıcının bir varlık için ödemeye hazır olduğu belirli fiyattır. Çoğu durumda, bid fiyatı piyasa fiyatından daha düşük olacaktır.

Bid Price (Alış) - ASK Price (Satış) Nedir? Bid Fiyat- Ask Fiyat

Alış fiyatı, kripto para birimine yatırım söz konusu olduğunda anlaşılması gereken önemli bir kavramdır. Alış fiyatının nasıl belirlendiğini anlayarak, bilinçli yatırım kararları vermek için daha iyi bir konumda olabilirsiniz.

Ask Fiyat Nedir?

Bid Price (Alış) - ASK Price (Satış) Nedir? Bid Fiyat- Ask Fiyat

Bir ask fiyatı ya da Türkçe karşılığı ile satış fiyatı, bir satıcının kripto para birimi için kabul etmeye istekli olduğu en düşük fiyattır. Satış fiyatı genellikle kriptonun mevcut piyasa fiyatı olan "spot fiyatından" daha düşüktür. Bir borsada kripto satın almak için bir sipariş verdiğinizde, esasen borsadan bir satıcıdan satış fiyatından kripto satın almasını istemiş olursunuz.

Ask fiyatı önemlidir çünkü bir satıcının kabul etmeye istekli olduğu en düşük fiyatı temsil eder. Bunu bilmek önemlidir, çünkü belirli bir kripto için ne kadar ödemeye istekli olduğunuzu ölçmenize izin verir. Satış fiyatı çok yüksekse, istediğiniz kriptoyu alamayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Efficient Market Hypothesis (EMH) Nedir - Etkin Piyasalar Hipotezi

Ask Fiyat ile Bid Fiyat Arasındaki Fark

Bid fiyatı ile Ask fiyatı arasındaki farka spread denir. Spread, borsaların para kazanma şeklidir. Bir borsada kripto satın aldığınızda veya sattığınızda, esas olarak spreadi ödersiniz. Spread, toplam işlem değerinin küçük bir yüzdesi olabilir veya büyük bir yüzde olabilir. Her şey belirli borsaya ve mevcut piyasa koşullarına bağlıdır.

Kripto satın almak veya satmak istiyorsanız, işlem yapmadan önce Ask fiyatını ve Bid fiyatını kontrol etmeniz önemlidir. Bu bilgiyi genellikle borsanın web sitesinde veya ticaret platformunda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Seed Phrase (Kurtarma Kelimesi) Nedir?