Mining Pool - Madencilik Havuzu

Orta Seviye

Madencilik Havuzu, blok bulma veya kripto para birimi için başka bir şekilde başarılı madencilik yapma olasılığını güçlendirmek için hesaplama kaynaklarını bir ağ üzerinde birleştiren ortak bir madencilik havuzdur.

Kripto para madencilik havuzları, işlem kaynaklarını paylaşan madencilik grubudur.

Madencilik havuzları, bir blok bulma veya kripto para birimi için başarılı bir şekilde madencilik yapma olasılığını güçlendirmek için bu birleştirilmiş kaynakları kullanır.

Madencilik havuzu başarılı olursa ve bir ödül alırsa, ödül havuzdaki katılımcılar arasında madencilerin hizmet oranına göre bölüşülür.

Madencilik Havuzu Nasıl Çalışır?

Bir madencilik havuzundaki katılımcılar, işlem güçlerini bir blok bulma çabasına katkıda kullanır. Havuz başarılı olursa, genellikle ilgili kripto para biçiminde belirli miktarda ödül alır. 

Ödüller, genellikle her bireyin işlem gücüne göre veya tüm gruba göre çalışma performansı oranına göre katkıda bulunan bireyler arasında bölünür. Bazı durumlarda, bireysel madencilerin ödüllerini alabilmesi için çalışma kanıtı göstermesi gerekir. Ödüller madenciler arasında anlaşmaya varılar şartlar ve madencilik faliyetlerine katkılarına göre paylaştırılır.

Kripto para madenciliği yoluyla kazanç elde etmek isteyen herkes, ya kendi cihazıyla tek başına ya da birden fazla madencinin ve cihazlarının hash verilerini geliştirmek amacıyla bir araya geldiği madencilik havuzuna katılma hakkına sahiptir. 

Madencilik Havuzu Yöntemleri

Tüm kripto para madencilik havuzları aynı şekilde çalışmaz. En popüler madencilik havuzlarının çoğunu yöneten bir dizi ortak protokol vardır. 

Orantılı madencilik havuzu en yaygın olan yöntemdir. Bu havuz türünde, havuzu işlem gücüne katkıda bulunan madenciler, madencilik havuzunun bir blok bulmayı başardığı noktaya kadar pay alır. 

Hisse başına ödeme yöntemi, her madencinin katkısına oranla hisse almasına benzer şekilde çalışır. Bu havuzlar, sürekli ödeme sağlar. Katkıda bulunan bir madenci, istediği zaman orantılı bir ödeme için hisse alışverişi yapabilir.

Eşler arası madencilik havuzları, havuz yapısının merkezleşmesini önlemeyi amaçlar. Bu nedenle, havuzun kendisiyle ilgili ayrı bir blok zincir entegre eder. Havuz operatörlerinin hile yapmasını ve havuzun tek bir merkezi sorun nedeniyle başarısız olmasını önlemek için tasarlanmıştır.

Maden Havuzunun Avantajları

Bireysel madencilikte başarı, ödülün tam sahipliğini sağlarken, yüksek güç, kaynak ve emek gereksinimleri nedeniyle başarıya ulaşma olasılığı çok düşük veya çok uzun bir süreçtir. Madencilik genellikle bireyler için çok karlı değildir. Dijital para birimlerinin popülaritesi arttıkça ve rekabetçi bir madenci olmak için gerekli pahalı donanımların gerekliliği yanı sıra elektrik enerjisi maliyetleri potansiyel ödül getirilerinden daha ağır bastığından, son yıllardan bir çok kripto para biriminin madenciliği giderek daha zorlu hale geldi. 

Madencilik Havuzları, donanım ve elektrik maliyetleri açısından daha az katılımcı karlılık şansını arttırır ancak bireysel madencinin başarılı bir şekilde blok bulma ve bir madencilik ödülü alma şansı çok az olurken, takım kurmak başarı oranını önemli ölçüde arttırır.

Madencilik Havuzunun Dezavantajları

Madencilik havuzuna katılan bireyler, madencilik konusunda bağımsızlıklarından feragat etmek durumdadırlar. Şartlar ve kazanç oranlamaları madencilik sistemi tarafından öncesinde belirlenir.