Ters İbraz Bedeli-Chargeback

Orta Seviye

Ters ibraz ya da geri çekme bedeli, genellikle kredi veya banka kartıyla yapılan belirli bir işlemin ödeme yapan kişiye para iadesi olarak tanımlanmaktadır.


Ters ibraz bedelleri öncelikle tüketiciyi korumak amacıyla oluşturulmuş bir yöntemdir. Ters İbraz bedeli genellikle tüketiciler tarafından uygulanır. Buna örnek olarak, tüketiciler belirli bir ürün için ödeme yapmak adına kredi kartlarını kullandıklarında ancak ödeme yaptıkları ürünün kendilerine teslim edilmediğinde, ters ibraz bedeli sahte veya hatalı ücretlendirmelerden sonra başlatılır. Kullanıcı, sonrasında kredi kartı sağlayıcısı tarafından, bir perakendecinin, dolandırıcılık veya ihtilaflı işlemdeki zararı telafi etmesi için bir talepte bulunur ve yetki verildikten sonra söz konusu ödeme veya para transferini geri alır.


Ters ibraz bedelleri anında gerçekleşen işlemler değildir. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için tüketicinin önce orijinal ücrete başarılı bir şekilde itiraz etmesi gerekir ve nihai ödeme birkaç gün sürebilir. Ters ibraz bedelini başlatmanın diğer olası nedenleri arasında yanlışlıkla mükerrer ödeme gibi büro hataları veya hatalı ödemelere yol açan teknik sorunlar da yer almaktadır. Olası bir ters ibraz bedeli tehdidi, alım-satım yapan lişileri kaliteli mal ve hizmetler sunmaya ve müşterilerini ücretlendirirken ekstra dikkatli olmaya teşvik etmektedir.


Ters ibraz bedelleri ayrıca kişilerin kredi kartı bilgileri veya yetki olmadan kötü niyetle kullanılması durumunda kimlik hırsızlığı durumlarında bir koruma önlemi sağlamaktadır. Ek olarak tüketiciler, yasal olduğunu bildikleri bir ücret karşılığında kasıtlı olarak bir ters ibraz bedeli başlatmaya çalışarak, ters ibraz sahtekarlığına da girişebilirler. İşlemlerin blok zincirine kalıcı olarak kaydedildiği ve geri döndürülemez olduğu merkezi olmayan kripto para birimlerinde ters ibraz bedeli sahtekarlığının imkansızlığı, kripto ödemelerini kabul etmeyi seçen talım-satım yapan kişilere sunulan en önemli avantajlardan biridir.