Varlık Yönetimi-Asset Management

Orta Seviye

Asset management yani "varlık yönetimi", bireylerin veya şirketlerin varlıklarını yönetmelerine yardımcı olan her türlü yöntem ve sistemi ifade etmektedir. Bu varlıklar, gayrimenkul dediğimiz ev ve araba gibi fiziksel mal varlıkları olabileceği gibi telif hakkı, patent ya da kripto para gibi fiziksel olmayan mal varlıkları da olabilir.

Varlık yönetimi (asset management) stratejileri, farklı alanlarda çeşitli şekillerde karşınıza çıkabilir:

  • Finansal Varlık Yönetimi: Yatırım fonları gibi
  • Kurumsal Varlık Yönetimi: Bir kuruluşun sabit varlıkları vb. varlıklar
  • Altyapı Varlık Yönetimi: Yollar ve köprüler gibi kamu altyapıları
  • Kamu Varlık Yönetimi: Okullar ya da parklar gibi kamuya ait varlıklar
  • Bilişim Teknolojileri (IT) Varlık Yönetimi: Donanım ya da yazılım gibi
  • Dijital Varlık Yönetimi: Kripto para gibi

Birçok varlık yönetimi stratejisi bulunmasına rağmen burada yalnızca "Finansal Varlık Yönetimine" odaklanacağız.

Varlık yönetimi süreci genellikle varlık veya yatırım uzmanı olarak bilinen bir profesyonel tarafından yönetilir. Varlık ya da yatırım uzmanlarının amacı, varlıkların mümkün olan en uygun maliyetli şekilde yönetilmesini ve elden çıkarılmasını sağlamaktır. İyi bir yatırım uzmanı, kar getirecek veya en azından finansal riski azaltacak şekilde danışanlarının varlıklarını yönetmekten sorumludur.

Varlıkların değerini mümkün olan en iyi durumda tutabilmek için yatırım uzmanlarının sağlam bir piyasa bilgisine sahip olması gerekmektedir. Bir varlık danışmanı ya da uzmanı, tek bir şahıs olabileceği gibi “varlık yönetim şirketi” adı verilen uzmanlaşmış bir şirket de olabilir. Bazı risk yönetimi firmaları, çeşitli portföyler ve müşteri profilleri ile ilgilenen uzman ekiplerden oluşur. Bu firmaların amacı, minimum riskle uzun vadeli finansal büyümeyi müşterilerine sağlamaktır.

Kimler Yatırım Uzmanına İhtiyaç Duyar?

Varlık yönetimi uzmanı arayan müşteriler genellikle varlıklı kişiler, emeklilik fonları, şirketler ya da devlet kurumlarıdır. Bir varlık yöneticisi, kapsamlı bir şekilde araştırma yapmaktan ve müşterileri için en iyi yatırım seçeneklerini seçmekten sorumludur. Varlık yönetimi uzmanları tarafından hazırlanan portföyler; gayrimenkul, yatırım fonları, tahviller, öz sermaye, türevler, emtialar, hisse senetleri, değerli metaller ve kripto para birimleri gibi çeşitli finansal araçları içerebilir.

Asset Management Stratejileri

Varlık yönetimi, aktif yönetim veya pasif yönetim olarak bilinen stratejiler yardımıyla gerçekleşebilir. Aktif yönetim, hem ayı hem de boğa piyasalarından kâr elde etmeyi amaçlayan, finansal piyasalarda aktif olarak işlem yapan fon yöneticileri veya aracıları ifade eder. Pasif yönetim ise fazla risk içermeyen, uzun vadeli yatırım stratejilerini temsil etmektedir.