Kapanış Fiyatı-Close

Başlangıç Seviyesi

Kapanış fiyatı hisse senedi alım-satımında kullanılan kapanış terimi ile benzerlik göstermektedir. Kapanış fiyatı, bir varlığın performans seyrini görebilmek için hisse senedi, kripto para birimi ve diğer piyasalarda günlük alım-satımda kullanılan dört ana noktadan biridir. Diğer üçü açılış, yüksek ve düşük fiyatlardır ve dördü birlikte “OHLC (open-high-low-close chart)” olarak bilinir.


1969 yılında borsa alım-satımı yalnızca normal piyasa saatlerinde elektronik iletişim ağlarının ortaya çıkmasından önce yürütülmüştür. Buna örnek olarak New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sabah 9:30 ile 16:00 arasında yürütülmesi verilebilir. Böylelikle varlıkların performansı haftanın günlerine göre net bir şekilde tanımlanabilmiştir.


Elektronik alım-satım işlemlerindeki gelişmelerle birlikte, normal saat alım-satımlarına kıyasla önemli ölçüde düşük hacimlerde de olsa mesai sonrası alım-satım mümkün hale gelmiştir. Bu durumun gelişi, OHLC metriklerini geçersiz kılmamıştır. OHLC metrikleri piyasa analizi için kullanışlı olmaları sebebiyle normal bilinen piyasa saatleri içinde performans izlenmelerini sağlamaya yardımcı olmuştur.


Kripto para birimlerinin icadından kısa bir süre sonra ortaya çıkan kripto para borsaları, alım-satım işlemlerini en başından günümüze kadar 7/24 boyunca mümkün kılmıştır. Bunun ardındaki nedenler ise, bu platformların yalnızca çevrimiçi olarak bulnması ve üzerlerinde listelenen varlıkların piyasanın tamamında çalışır durumda olmasıdır. 


Kripto para dünyasında da özellikle kapanış fiyatı, bir varlığın farklı zaman dilimlerindeki performansını değerlendirmek için standart bir kıyaslama olarak kullanıldığından, alım-satım yapan kişiler tarafından genellikle dört ölçütten en önemlisi olarak kabul edilmektedir.