Confirmations-Onaylar

Başlangıç Seviyesi

Yapılan herhangi bir kripto para işlemi, Blokzincir'deki bir bloğa dahil edildiğinde onaylanmış olarak kabul edilmektedir. İlk bloktan sonra gelen her yeni blok, o işlem için ek bir onaydır.


Kripto para birimleri merkeziyetsiz bir şekilde yönetildiği için, kripto paralar genellikle ağ tarafından yeni işlemleri bloklar halinde derleyen, bunları Proof of Work algoritması ile güvence altına alan ve madenciler tarafından işlenerek bloklara eklenmektedir.


Kripto paralarda yapılan herhangi bir işlemin blok zincirine kaydedilebilmesi için önce ağa bildirilmesi gerekmektedir. Kullanıcılar tarafından talep edilen ancak henüz herhangi bir madenci tarafından alınmamış ve yeni bir bloğa konmamış işlemler onaylanmamış olarak kabul edilir ve mempoolda toplanır.


Onaylanmamış bir işlemin yeni çıkarılan bir bloğa dönüşmesi o işlemin onaylandığı anlamına gelmektedir. Zincire eklenen her yeni blok, söz konusu işlem için ek bir onay olur. Örnek olarak, 656307 numaralı blokta bir TX onaylandıysa ve mevcut blok yüksekliği 656312 ise 6 onayı vardır.


Onayların sayısı güvenlik açısından büyük bir önem taşımaktadır. Başka bir deyişle, bir bilgisayar korsanı blok zincirine eklenmiş yanlış işlem verileri ile saldırmak isterse, zincirdeki en yeni blok ile başlayarak her bir bloğun güvenliğini kesin bir sırayla kırmaları gerekir. Zincirde belirli bir işlem gerçekleşiyorsa, ne kadar çok blok çıkarılırsa, bir bilgisayar korsanının hepsini kırması ve bu işlemi tersine çevirmesi o denli güçleşmektedir. Bu nedenle, cüzdanlar ve borsalar gibi müşteri işlemlerini işleyen çoğu kripto borsası, bir TX’i gerçekten geçerli ve geri döndürülemez olarak kabul etmeden önce en az üç (veya politikalarına bağlı olarak daha fazla) onaya ihtiyaç duymaktadır.