Bitcoin Evangelist

Başlangıç Seviyesi

Bitcoin evangelist kavramını kripto para ve blok zincir dünyasında sık sık duyarız. Bitcoin evangelist ya da Türkçe söylersek Bitcoin evanjelisti, Bitcoin (BTC) tutkunu kişiler için kullanılan bir terimdir. Bu kişiler, kendilerini Bitcoin’i tanıtmaya ve Bitcoin ile ilgili bilgileri yaymaya adamışlardır.

“Evanjelist” kelimesi aslında dini bir terimdir. “Hristiyanlık dinini vaaz eden kişi” anlamına gelmektedir. Ancak Bitcoin özelinde Bitcoin evanjelisti ya da Bitcoin evangelist kavramı, Bitcoin’i anlatan ve insanları Bitcoin kullanmaya davet eden kişileri ifade etmektedir.

Bitcoin evangelist olan kişiler, Bitcoin’i yaymak için genelde çevrimiçi forumları ve sosyal medyayı kullanır. Bu kişiler gönüllü olarak Bitcoin’in avantajlarından, sunduğu fırsatlardan bahsederek insanları Bitcoin blok zincirine katılmaya ve BTC coin almaya davet eder. Bitcoin evangelist aynı zamanda blok zincirlerin merkeziyetsizlik fikrini yaymaya çalışır. 

Bitcoin evanjelistleri yalnızca finans dünyasının değil, teknolojinin de geleceğini blok zincirlerde görür. Bitcoin'in ise bir devrime öncülük ettiğini savunurlar.