Ethereum Name Service (ENS)

Başlangıç Seviyesi

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum blok zinciri üzerinde cüzdan adreslerine özel isimler ya da alan adları alabilmeyi sağlayan bir platformdur. Cüzdanlar altı, beş, dört ve üç harflik kelimeler ile adlandırılmaktadır. Her adın sonuna .eth eklenmektedir.

Ethereum Name Service (ENS), 4 Mayıs 2017'de Ethereum Vakfı'ndan Alex Van de Sande ve Nick Johnson tarafından başlatılmış Ethereum tabanlı bir projedir. Proje, kullanıcıların herkese açık olan uzun Ethereum adreslerini basitleştirilmiş, metin tabanlı bir şekilde görüntülemesine imkan tanır. Bu da adresleri ve diğer verileri paylaşmayı, kullanmayı ve hatırlamayı daha kolay bir hale getirir.

Ethereum Name Service (ENS) Nasıl Çalışır?

Bir ENS alan adı, benzersiz bir şekilde ve bir tek adresi temsil etmek için ERC-721 standardına sahip NFT’leri kullanmaktadır. Daha önce alınmamış bir alan adını NFT olarak alabilirsiniz. Bu NFT’ler cüzdanlar arası transfer edilebileceği gibi ikincil pazarlardan da satın alınabilmektedir. NFT’nin bulunduğu cüzdan adresi ile ilişkilendirilmesi ise Ethereum Name Service sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kişisel bir cüzdanınızda onlarca ENS alan adına sahip olabilirsiniz ancak bunlardan sadece bir tanesi o cüzdana isim olarak kaydedebilirsiniz. 

ENS Alan Adları Avantajları

Ethereum blok zinciri üzerinde cüzdanlar arası transfer yaparken cüzdan adresinin rastgele sayı ve rakamlardan oluşması bazen karışıklık yaratabilmektedir. Bu adreslere kripto para transferi yaparken hangi cüzdanın kimin ve ne amaçla kullandığınız karışabilmektedir. Ethereum blok zinciri ile kripto para gönderirken cüzdan adresi yerine alan adınızı .eth şeklinde yazmak yeterli olacaktır. Böylece daha hızlı ve güvenli bir şekilde kripto para varlık transferi gerçekleştirilmektedir. 

Ethereum Name Service (ENS) Token 

Ethereum Name Service, 2021 merkeziyetsiz otonom organizasyon kapsamında yönetişim tokenı olan ENS’i çıkardı ve ENS sahiplerine airdrop olarak dağıttı. ENS token Ethereum blok zinciri üzerinde toplam 100 Milyon arza sahip olarak çıkarılmıştır.

ENS Alan Adınızı Nasıl Alırsınız?

Günümüzde bir ENS alan almak veya alan adının müsaitliğini kontrol etmek oldukça basittir. Tek yapmanız gereken https://app.ens.domains/ adresine girip sizin istediğiniz alan adının alınıp alınmadığını kontrol etmekten geçiyor. İstediğiniz alan adı alınmamışsa siteye cüzdanınızı bağlayıp ilgilendiğiniz alan adını Ethereum (ETH) karşılığında satın alabilirsiniz.