EIP-1559

Başlangıç Seviyesi

EIP-1559, Ethereum ağı üzerinde 2021 yılında Londra güncelleştirmesi ile hayatımıza giren bir Ethereum güncelleştirmesidir. Bu güncelleştirme ile blok zincir üzerinde işlem ücreti sistemi yeniden düzenlenmiştir. Bunun ile birlikte blok zincir üzerinde gerçekleştirilen her işlem için ödenen işlem ücretlerinin belirli bir oranı kalıcı olarak yakılmaktadır. Böylece Ethereum enflasyonu azalmıştır. ETH 2.0 güncelleştirmesinin faaliyete geçmesi ile Ethereum deflasyonist bir yapıya kavuşması beklenmektedir.

EIP-1559 Yakım Mekanizması

EIP-1559, kullanıcılar için gaz yönetimi sorununu çözmek üzere tasarlanmıştır. Bu anlamda EIP-1559 güncelleştirmesinin 3 ana temeli vardır bunlar;

Algoritmik Bir Gaz Ücreti Modeli Oluşturma

Algoritmik gaz ücreti modeli, kullanıcıların gaz yönetimi sorununu ele alır. Buna göre blok zincir üzerinde her bloğun bir 'taban ücreti' vardır. Bu, bir işlemin geçmesi için gereken minimum ücrettir ve ağın yoğunluğuna göre ayarlanmaktadır. Bu minimum ücret, taban ücret  olarak adlandırılmakta ve gerçekleşen her işlemde kalıcı olarak yakılmaktadır. Bu değişiklik, gaz fiyatlarını kullanıcılar için tahmin edilebilir hale getirmektedir.

Esnek Blok Boyutu 

Öncesinde Ethereum ağındaki sabit blok boyutu, ağın yeteneklerini sınırlamaktaydı. Bunun nedeni, ağ yoğunken gerçekleşebilecek işlem sayısını sınırlandırmasıdır. Bu sorunu çözmek için EIP-1559 esnek blok boyutları sunmaktadır.

Ekonomik Soyutlama 

EIP-1559 güncelleştirmesinden önce kullanıcılar işlem ücretlerini ETH dışındaki varlıklar ile ödenebilmekteydi. Bu ödemeler doğrudan o bloğun madencisine yapılmaktaydı. Ancak EIP-1559, blok zincir üzerindeki her işlemin ücretlerini yakacağı için bu olasılığı ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple Ethereum blok zincir üzerinde işlem ücretleri artık sadece ETH ile ödenebilmektedir. 

EIP-1559 İşlem Ücretlerini Düşürecek mi?

EIP-1559 güncelleştirmesi Ethereum blok zinciri üzerinde, işlem ücretini düşürme gibi ana macı bulunmamaktadır. Ancak, ağın yoğun oldu zamanlarda blok boyutunu arttırdığı için bazı kesimler uzun vadede işlem ücretlerini düşüreceğini düşünsede bir kesimde bu durumun kullanımı arttıracağı için herhangi bir düşüş olmayacağını savunmaktadırlar. Ethereum blok zinciri üzerindeki işlem ücreti yoğun kullanım ve talepten kaynaklı olduğu için ETH 2.0 güncelleştirmesi öncesi işlem ücretlerinde çok ciddi bir düşüş olmayacağa benziyor. ETH 2.0 ile blok zincirin ölçeklenebilmesi daha iyi bir konuma gelmesi amaçlanmakta ve EIP-1559 ile de ETH deflasyonist bir yapıya kavuşması beklenmektedir.