Mineable (Madenciliği yapılan)

Başlangıç Seviyesi

Kripto para dünyasında mineable terimi, bir kripto varlığın madenciliğinin yapılabildiğini ifade eder. Kripto para madenciliği, ​​kripto para birimleri gibi kripto varlıkları üretmenin en yaygın yoludur. Madencilik faaliyeti, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi Proof-of-Work (İş Kanıtı - PoW) konsensüs mekanizmasını kullanan blok zincirlerde işlemlerin gerçekleşmesini, blok zincirin güven içinde çalışmasını ve kripto paraların üretilmesini sağlar. 


Proof-of-Work konsensüs mekanizmasında madenciler, işlemleri gerçekleştirmeleri ve zincire yeni bir blok eklemeleri karşılığında blok zincirin kripto para birimiyle ödüllendirilir. Böylece, yeni kripto para birimleri üretilir. Örneğin bir Bitcoin madencisi, ağdaki bir işlemi tamamlayan ilk madenci olduğunda, 6.25 BTC üretilir ve bu miktar madencinin hesabına gönderilir. Bu şekilde üretilen kripto paralar için mineable terimi kullanılır.

Madenciliği yapılan kripto para birimleri hangileridir?

Blok zincir ve kripto para sektöründe birçok madenciliği yapılan kripto para birimi vardır. Ancak bunlar arasında özellikle Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Dogecoin (DOGE) ve Litecoin (LTC) öne çıkmaktadır.