Ethereum Virtual Machine (EVM)

İleri Seviye

Ethereum Virtual Machine veya kısaca EVM, milyonlarca işlemi yürütülebilme kapasitesine sahip olan merkeziyetsiz bir bilgisayar gibi davranan bir hesaplama motorudur. Türkçe karşılığı Ethereum Sanal Makinesi olan EVM,  Ethereum blok zincirindeki bütün düğümler ve akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için kullanılmaktadır. Bu durum, Ethereum blok zincirinden ayrı bir sanal alanda gerçekleştiği için, Ethereum platformu için önemli güvenlik avantajları sağlamaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi, EVM Ethereum blok zincirini DDoS ataklarına karşı güvenli hale getirir.

EVM bir Virtual Machine olarak sınıflandırılmaktadır. Türkçe karşılığı sanal makine olan “virtual machine” (VM), bir bilgisayar sistemini taklit eden bir programdır. Sanal bir CPU'su, belleği ve depolama alanı vardır ve dışarıdan bakıldığında normal bir bilgisayardan farklı görünmemektedir.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM) Nasıl Çalışmaktadır?

EVM en temel de bir durum makinesi olarak çalışmaktadır. Ethereum bağlamında durum, değiştirilmiş Merkle Patricia Trie adı verilen muazzam bir veri yapısıdır. Bu veri yapısı EVM’nin çalışma mantığının temelinde yer almaktadır. 

EVM tamamen yalıtılmış bir yapıya sahiptir. Yani EVM’nin içindeki kodun ağa, dosya sistemine veya diğer işlemlere erişimi yoktur. EVM kullanan blok zincirler akıllı sözleşmenin kodlanması ile yazılan bir sözleşme, bytecode yapsıına dönüştürülür. Daha sonra EVM'nin yorumlaması için bu bytecodelar işlem kodlarına dönüştürülür. EVM daha sonra belirli görevleri tamamlamak için işlem kodlarını kullanır. Bu nedenle, EVM, blok zincirindeki her türlü görevi tamamlamak için büyük bir merkezi olmayan veya ana bilgisayar gibi çalışır.

EVM Avantajları

  • EVM akıllı sözleşmelerin çalışmasına olanak sağlamaktadır. Akıllı sözleşmelerin kripto para dünyasına birçok potansiyel faydası vardır. Bunlardan en popülerden bazıları NFT, Token, Likidite havuzlarıdır.

  • EVM, herkesin kendi merkeziyetsiz uygulama oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Bu tür yazılımlar için sonsuz potansiyel kullanım durumu vardır ve teknoloji belirli bir grup insanla veya çok parası veya bağlantısı olanlarla sınırlı değildir.

EVM Dezavantajları

    • EVM blok zincir üzerinde yüksek talebin olduğu zamanlarda yüksek gas ücretine sebep olmaktadır. Bu, Ethereum kullanıcıları için büyük bir dezavantaj yaratabilmektedir. Büyük portföyler ile işlem yapanlar çok etkilenmeyebilirken, daha küçük sermaye ile işlem yapmaya çalışanlar için büyük bir maliyet oluşturmaktadır. Özellikle, merkeziyetsiz uygulamalar ve NFT mint edilmesinde çok sayıda kullanıcı bu uygulamalar veya NFT akıllı sözleşmeleriyle etkileşime girdiğinde ve normal bir transferden daha fazla veri içeren işlem oluşturmaktadır. Bu durumda da EVM daha fazla hesaplama yapacağından daha yüksek gas ücretleri ortaya çıkmaktadır.

    • EVM ile bir ürün ortaya çıkarmak biraz teknik bilgi gerektirir. Kodlama bilmeyenler kullanıcılar EVM ile pek bir şey yapamazlar.